صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر شب از ساعت 22:00 به مدت 45 دقیقه

خبر خیلی کوتاه و شفاف است ، برنامه« نیستان« رادیو فرهنگ به تهیه کنندگی وحید رستگاری عنوان برنامه برگزیده شنیداری در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر و ندا رادمهر به عنوان خبرنگار برگزیده حوزه رسانه این جشنواره معرفی شدند.

تقریبا به مدت 15 سال است که برنامه «نیستان « با فراز و نشیب هایی که به خودش دیده پخش می شود .یک زمانی برنامه به صورت تولیدی- زنده در بازه زمانی چهار ساعت و بعدها یک ساعت و در حال حاضر هر شب به غیر از جمعه ها ساعت 22 شب به مدت 45 دقیقه پخش می شود.
ماموریت شبکه فرهنگ
محمد صادق رحمانیان مدیر رادیو فرهنگ با اشاره به دو ماموریت فرهنگی و هنری این شبکه می گوید: در بخش هنری برنامه هایی نیمه تخصصی و تخصصی و در بخش فرهنگی برنامه های که نیاز عموم مخاطب را برآورده سازد ،پخش می شود. وقتی قرار است در باره موسیقی صحبت کنیم در بخش های هنری برنامه های فاخری را پخش
می کنیم .موسیقی فاخر در «نیستان« ،تئاتر در «تماشاخانه« و سینمایی در «عصرانه با نمایش«دیده شده است.
مخاطبانی که برای برنامه «نیستان« در نظر داشتیم مخاطبان نیمه تخصصی و تخصصی است.منظور ما از نیمه تخصصی علاقمندان به موسیقی وکسانی که اخبار این حوزه را پیگیری می کنند ، می باشند و تخصصی دانشجویان حوزه موسیقی حتی کسانی هستند که آواز می خوانند .
او یکی از نقاط قوت نیستان را حضور مداوم و تاثیر گذار استاد کیوان ساکت نوازنده شهیر و آهنگساز توانای موسیقی ایرانی دانسته و می گوید :استاد ساکت با اجرای دقیق و شنیدنی ردیف موسیقی ایرانی و فرمهای رایج موسیقی ،سالهاست که با اجرای ساز« نیستان« را شنیدنی تر کرده است.
«نیستان«سرگرمی متخصصان موسیقی
وحید رستگاری کارشناس موسیقی که خود ،نوازنده ساز عود و فارغ التحصیل از دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران است می گوید: پدرم امیر خان رستگاری بازیگر و کارگردان تئاتر و شاعر و دبیر بود. به همین جهت فضای مساعدی بود که مرا به آموختن هنر ایرانی سوق دهد. در ابتدا با خوشنویسی ،در ادامه با طراحی و نقاشی و درنهایت با موسیقی و آموختن از استاد سید احمد مرتضوی،دوست صمیمی خانوادگیمان مسیر زندگیم را دنبال کردم .
سال 1376 در کنسرت موسیقی در شهرستان شاهرود با مدیر صدا برداری موسیقی که از مدیران رادیو بود آشنا شدم غلامرضا ملکوتی که مدیر صدا برداران و فنی رپرتاژ رادیو بود پیشنهاد داد تا سردبیری یکی از برنامه های موسیقی رادیو را بپذیرم.با برنامه« بزرگان موسیقی ایران« در رادیو 2 کار در رادیو را آغاز کردم که این رادیو بعد ها به رادیو فرهنگ تغییر نام داد.
رستگاری ادامه می دهد : همزمان با حرفه نوازندگی ،با رادیو همکاری خود را ، صرفا با برنامه های تخصصی موسیقی شروع کردم.با تاسیس رادیو فرهنگ و توسعه این رادیو ،با دوست و همکارم ،سعید اردیانی که ایشان آهنگساز و نوازنده بود ،ساخت برنامه های موسیقی را زیر نظر غلامرضا ملکوتی و مدیریت بسیار خوب ایشان ادامه دادیم.
وقتی برنامه های موسیقی از استقبال زیادی مواجه شد ،در سال 1380 برنامه نیستان را طراحی کردیم.آن زمان « نیستان« را به صورت زنده و هر روز به مدت چهار ساعت طراحی کردیم .کار بسیار سخت و دشواری بود ولی خیلی زود این برنامه شنیده شد و نیستان سرگرمی هر روز علاقمندان و متخصصان موسیقی شد.
رستگاری که سوابق داوری جشنواره های مراکز استان ها،کارشناس موسیقی و برنامه سازی در رادیوهای تهران ،ایران ،فرهنگ ،جوان ،سلامت صدای آشنا ،صبا ،داور جشنواره های مختلف داخلی و بین المللی رادیو از سال 1383 تا کنون ،مدرس تهیه کنندگی و موسیقی در حدود 10 سال و عضو مدرسان دوره دیده رادیو ،کارشناس تهیه کنندگی در شوراها و کمیته های مختلف شبکه های رادیویی را داراست و 6 سال عضو شورای نظارت بر موسیقی رادیو همچنین عضو کمیته ارزیابی برنامه های رادیو پیام بوده است
می گوید: چند ماهی نگذشت که نیستان در همه نقاط ایران شنیده می شد .نیستان تنها برنامه تخصصی و مخاطب پسند رادیو شده بود ..حضور اساتید بزرگ موسیقی که بیشتر آنها از دنیا رفتند به جذابیت و اعتبار برنامه افزوده بود.زنده یادان فرهنگ شریف ،حسن کسایی ،جلال ذوالفنون ،منصور یاحقی ،دکتر حسین عمومی ،محمد رضا لطفی ،پرویز مشکاتیان ،منصور نریمان ،فریدون حافظی ،عطاالله جنگوک ،بهرام سارنگ ،مجتبی میر زاده ،استاد طاهر پور اصفهانی ،منوچهر همایون پور ،حسین یوسف زمانی با حضور در برنامه نیستان باعث اعتبار این برنامه شدند .
اساتید دیگر که خداوند نگهدارشان باشد نیز در کنار اساتید در گذشته مجله شنیداری نیستان را تکمیل کردند.اساتید محمد موسوی ،کیخسرو پور ناظری ، لوریس چکناواریان ،محمد علی کیانی نژاد ،حمید رضا نوربخش ،بیژن کامکار ،ارشد طهماسبی ،کامبیز روشن روان ،فردین خلعتبری ،مسعود شعاری ،حسین دهلوی ،فرهاد فخر الدینی ،محسن کرامتی ،علی رضا قربانی ،سالار عقیلی ،تهمورس پور ناظری ،بیژن ترقی ،اکبر آزاد ،محمد ملک مسعودی ،ناصر مسعودی ،وبسیاری از هنرمندان مطرح موسیقی وسنتی ومحلی در نیستان و گفتگوهای تخصصی و نقد و تحلیل ها حضور داشتند.
از سال 1385 با تغییر مدیریت رادیو فرهنگ ،زمان پخش و مدت زمان برنامه تغییر کرد.ولی همچنان این برنامه پر شنونده است.
عضو شورای موسیقی معاونت صدا تا کید بر حفظ هویت موسیقی ایرانی ،پخش قطعات ارزشمند موسیقی محلی و سنتی ،معرفی هنرمندان گمنام و مشهور و مردمی ،پخش اخبار و بازتاب خبرها و رویدادهای موسیقی ،بزرگداشت هنرمندان مردمی و تاثیر گذار از ویژگی های برنامه نیستان دانسته و می گوید:کارشناسان متخصص این برنامه باعث اجرای دقیق تر و شنیدنی تر گفتگوهای تخصصی بودند.کارشناسانی که از آغاز نیستان در این برنامه حضور داشتند ،افراد مطلع و پژو شگران معتبر موسیقی بودند.رضا مهدوی ،علیرضا میر علنیقی ،علیرضا امینی ،رضا موسوی زاده ،ناصر ایزدی ،بهروز مبصری کارشناسان و موسیقیدانان فعال در نیستان بودند .در ادامه افراد متخصص دیگری به جمع ما اضافه شدند احمد مهدی ،خشایار اعتمادی ،محمد امین میر احمدی ،شهرام آقایی پور ،فرنوش تدین ،فرشاد صارمی ،محمد جواد بشارتی ،موسیقیدانان و کارشناسانی هستند که با نیستان همکاری داشتند و دارند.
از بهار 1394 با تغییر مدیریت رادیو فرهنگ تغییر مثبتی در نیستان ایجاد شد حضور تاثیر گذار سرکار خانم نسرین آبروانی معاونت محترم صدا که خود از تهیه کنندگان و مدیران برنامه سازی بودند و مدیریت شبکه فرهنگ دکتر صادق رحمانیان که از همکاران گذشته ما در رادیو فرهنگ بود ،با اشرافی که به برنامه نیستان داشت و با یشینه و تخصص هنری و ادبی که دارد به مدیریت شبک فرهنگ منصوب شد با این تغییر بنده با طرحی متفاوت و با دعوت از برنامه سازان و متخصصان موسیقی نیستان را با قالب جدید و محتوایی متنوع زیر نظر مدیر گروه ادب و هنر شبکه فرهنگ دکتر حسن پولادی و مصطفی خاتونی مدیر تولید تهیه کردیم
نقش گوینده در جذب مخاطب
فاطمه رکنی گوینده پیشکسوت رادیو ،کسی که سالهاست اجرای نیستان را بر عهده دارد و برنامه نیستان با صدای ایشان هویت پیدا کرده ،می گوید:بیان گوینده به طور کلی باید بیانی سالم و به دور از اشکالاتی باشد که شنیدن حروف و کلمات را برای شنونده مشکل کند و با یک بار شنیدن از رادیو متوجه شود که گوینده چه می گوید به عبارتی حروف از مخارج خاص خود بیان شود که ابن مختص برنامه نیستان نیست و هر گوینده ای باید این ویژگی را داشته باشد و این موارد را رعایت کند.
او که از سال 61وارد سازمان شده و کارش را از مرکز بوشهر شروع کرده و در مراکز فارس و اصفهان هم خدمت نموده با اشاره به نقش گوینده در جذب مخاطب می گوید: گوینده اگر با هدف و رویکرد برنامه آشنا باشد و مخاطب را بشناسد می تواند نقشی مهمی در جذب مخاطب ایفا کند.
گزارشگری با دیدی مثبت
حتما شنونده های رادیو مستند (چراغ قرمز) یا ( اتاق شماره پانزده )که اتفاقات اجتماعی سیاسی به روز را تحلیل و بررسی می کرد را به یاد دارند. ندا رادمهر که بارها توسط مسئولان پیشین صدا و سیما تقدیر شد به مدت 11سال است که در سازمان با عناوین مختلف فعالیت می کند ، حدود دوسال است با برنامه موسیقایی نیستان و رادیو فرهنگ همکاری می کند و امسال در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر که دی ماه برگزار شد بعنوان خبرنگار برتر و فعال در حوزه موسیقی برگزیده شد.
او که در یازدهمین جشنواره بین المللی صدا در بخش بین الملل تهیه کننده اول شده است می گوید: در بخش «خبری «اخبار به روز موسیقی را در آن حوزه به اطلاع می رسانم و فقط متن خبر را اعلام نمی کنم بلکه حتما با عوامل خبر مطرح شده گفتگو می کنم . در واقع خود عوامل خبر ، خبر را به گوش مردم می رسانند.این برنامه فرمتش طوری است که همه عوامل نیستان تکمیل کننده هم در ژانرهای مختلف موسیقیایی می باشند و هر کدام از کارشناسان بخشی را به عهده دارند.
رادمهر که تحصیلاتش گرافیک بوده، می گوید:وقتی می خواهم گفتگویی را انجام دهم ،حتما مطالعه می کنم ،تا با آمادگی کامل ،گفتگو کرده و مرز کاری اساتید این حوزه را بشناسم.
او از جذاب ترین گفتگو ها می گوید :گفتگو با استاد حسین علیزاده که به سختی هماهنگ شد و اینکه توانستم « نا گفته هایی « از استاد پرویز مشکاتیان را از زبان ایشان ،شنیدنی کنم .همچنین گفتگو با استاد روحانی، علی رهبری و ر استاد فخرالدینی و استاد شهبازیان رهبرات پیشین و در حال حاضر ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی که از بدو شروع دوباره کار ارکسترها تا به الان ، اخبار شان را پوشش می دهم و همیشه مورد لطف این استاد ان بزرگوار بودم.
رادمهر با اشاره به حساسیت کار خبرنگاران می گوید :به شخصه دوست دارم بهتر با دید مثبت نگاه کنم و صادقانه گزارش بدهم و پیگیر باشم ، دنبال حاشیه سازی برای دیده شدن نیستم اما از حقیقت موضوع هم نمی گذرم . امیدوارم به سهم خودم در برنامه موسیقایی نیستان بتوانم قدمی کوچک اما کار گشا برای هنر و فرهنگ و به خصوص موسیقی سرزمینم بردارم

مرتبط با این خبر

  • آخرین رویدادهای جشنواره موسیقی فجر هر شب در نیستان

  • همراه با جشنواره موسیقی فجر از نیستان

  • انعکاس زنده جشنواره موسیقی فجر از رادیو فرهنگ

  • کنسرت های جشنواره موسیقی فجر در نیستان

  • فرم در موسیقی دستگاهی بررسی می شود

  • امشب در برنامه نیستان: تفاوت اجرا در کنسرت و آلبوم؟

  • نیستان: گفتگو با سحر کمالوند و روایت سامان احتشامی از پیانو

  • گفتگو با دکتر محمد مراتی در رادیو فرهنگ

  • آغاز فصل جدید برنامه نیستان

  • با پیگیری های خبرنگار برنامه نیستان صنعتگر برای ادامه درمان به آلمان اعزام می شود