نیستان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

ویژه برنامه بزرگداشت زنده یاد استاد ابراهیم قنبری مهر در رادیو فرهنگ

برنامه نیستان به یاد سازندهٔ سازهای موسیقی، مبتكر ایرانی و از شاگردان ابوالحسن صبا مرحوم استاد ابراهیم قنبری مهر از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1401/05/23
|
11:13

برنامه «نیستان» رادیو فرهنگ به یاد زنده‌یاد استاد ابراهیم قنبری مهر به‌ عنوان هویت دهنده سازهای ایرانی امشب یكشنبه 23 مرداد گفتگویی پخش نشده با ایشان را تقدیم شنوندگان رادیو فرهنگ می كند.
وحید رستگاری تهیه كننده این برنامه در خصوص بخش های تدارك دیده شده برای امشب بیان كرد : نیستان یكشنبه شب ویژه برنامه ای برای استاد ابراهیم قمبری مهر است.
وی ادامه داد:حسین بهروزی نیا(آهنگساز و نوازنده بربت)، كورش متین (نوازنده سنتور و پژوهشگر)، شروین مهاجر(نوازنده كمانچه و دیگر سازهای زهی ) و همچنین سعید محمدی(از بهترین شاگردان استاد قنبری مهر) مهمانانی هستند كخ در این برنامه با آنها گفتگو شده است.
تهیه كننده نیستان از گفتگوی شنیدنی كه برای نخستین بار پیر پخش می شود خبر داد و تصریح كرد: استاد كیوان ساكت با مرحوم قنبری مهر در سال 1398 گفتگویی داشتند كه تاكنون شنیده نشده است ‌امشب در این برنامه پخش می شود.
وی افزود: ندا رادمهر و فرنوش تدین نیز هركدام بخشی را به همین مناسبت تهیه كردند كه بخش ندا رادمهر هم به گفتگو با استاد مرحوم اختصاص دارد.
مجله رادیویی موسیقی نیستان با هدف تحلیل، بررسی و پخش موسیقی ایرانی به همراه آخرین رخدادهای موسیقی ایرانی به تهیه كنندگی وحید رستگاری و گویندگی فاطمه ركنی و‌ لیدا وحیدی از شنبه تا پنجشنبه هرشب ساعت 22 به مدت 60 دقیقه از رادیو فرهنگ موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز روی آنتن می رود.
گفتنی است،ابراهیم قنبری مهر _ سازنده سرشناس ساز _ در 94 سالگی جمعه 21 مرداد ماه 1401 درگذشت.
ابراهیم قنبری‌مهر، در مردادماه 1307 در تهران متولد شد. در شش‌سالگی پدرش را از دست داد. پس از تحصیل تا پنجم ابتدایی برای امرار معاش به كارهای مختلفی از جمله نجاری روی آورد. با توجه به علاقه‌ای كه به موسیقی داشت، پس از چند سال و زمانی كه امكانات فراهم شد، تصمیم گرفت تا برای یادگیری موسیقی و نوازندگی ویلن نزد ابوالحسن صبا برود. پس از گذراندن یك دوره نت‌نویسی و آشنایی با گام‌های موسیقی ایرانی و غربی و یادگیری نوازندگی، صبا پیشنهاد ساخت ویلن را به وی می‌دهد و او را به سورن آراكلیان معرفی می‌كند تا از اطلاعات و مطالعات نظری وی آگاه شود. وی با استفاده از راهنمایی‌های ابوالحسن صبا و سورن آراكلیان به ساخت ویلن پرداخت. او در سال 1334 كارگاه سازسازی وزارت فرهنگ و هنر را تاُسیس كرد.

دسترسی سریع
نیستان