نیستان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

سامان احتشامی با بخش هنردرمانی به نیستان رادیو فرهنگ آمد

مجله رادیویی ـ موسیقی «نیستان»، بخش ویژه‌ای با عنوان هنردرمانی را به برنامه‌ خود اضافه كرده است كه از امشب چهارشنبه‌( یكم تیر)پخش می‌شود.

1401/04/01
|
13:07

طبق اعلام وحید رستگاری تهیه كننده این برنامه ، این بخش 15 دقیقه‌ای را سامان احتشامی، برای برنامه «نیستان» اجرا می‌كند.

احتشامی، آهنگساز و نوازنده پیانو در گفت‌وگو با آتاناز ولیعهدی كه روانشناس و نوازنده است به بحث موسیقی درمانی پرداخته‌اند.

در این برنامه ولیعهدی ـ هنر درمان‌گر، دانش‌آموخته روانشناسی بالینی و نوازنده پیانو ـ در ارتباط با كمك‌رسانی از طریق این علم به بشریت مطالبی را عنوان خواهد كرد.

ولیعهدی پیش از هر صحبتی در برنامه امشب به تعریف واژه هنر پرداخته و آن را چنین معنا می‌كند: واژه هنر از دو واژه "هو" و "نرَ" ریشه می‌گیرد كه به معنای انسان نیكو خصال یا زن و مرد نیكو خصال است. در واقع این دو واژه با پیام زرتشت (گفتار نیك. كردار نیك. پندار نیك) رابطه‌ مستقیم دارد و قدیمی‌ها به این موضوع كه هنرمند این سه ویژگی را در وجود خود دارد معتقد بودند؛ در نتیجه آنچه از وجود هنرمند می‌آید بر هستی تاثیرگذار است و سبب مانا و ماندگار شدن فرد می‌شود.

در ادامه او با اشاره به پالایش انسان توسط هنر بیان می‌كند: هنر یك آواتار است كه انسان را از حالت ذهنی مطلق، یك‌نواختی، روزمرگی و درجانشینی نجات می‌دهد. او ادامه داد: در درمان، علم چهارچوب دارد و هنر خارج از چهارچوب مطرح می‌شود. علم به دنبال كمیت پذیری ولی هنر در پی كیفیت پذیری است. هنر می‌خواهد كیفیت زندگی را تغییر دهد در صورتی كه علم قصد دارد به زندگی، كیفیت ببخشد.
علاقه مندان به آشنایی با هنردرمانب با موسیقی از این پس می توانند با برنامه « نیستان» رادیو فرهنگ همراه شوند.
گفتنی است ، هنردرمانی به شیوه ای از درمان گفته می شود كه فرد وارد دنیای هنر و خلاقیت می شود و با فعالیت های خلاقانه دیداری و شنیداری، از نظر روحی و روانی درمان می شود.
برنامه «نیستان» شنبه تا پنجشنبه ساعت 22 به تهیه‎‌كنندگی وحید رستگاری و گویندگی فاطمه ركنی از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
نیستان