نشان سه شنبه هر هفته از ساعت 12:15 به مدت 15 دقیقه

رادیو فرهنگ

نشان

مستندی برای استاد هوشنگ مرادی كرمانی در« نشان» رادیو فرهنگ

مستند "نشان " باموضوع نگاهی به زندگی نویسنده ایرانی؛ استاد هوشنگ مرادی كرمانی، سه شنبه 25مرداد از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

1401/05/25
|
11:46

برنامه «نشان» كاری از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است كه امروز به گرامیداشت استاد هوشنگ مرادی كرمانی ؛ نویسنده معاصر كتاب های كودكان و نوجوانان اختصاص دارد.
هوشنگ مرادی كرمانی در شهریور ماه 1323 در روستای سیرج كرمان زاده شد.
شهرت هوشنگ مرادی كرمانی؛ به خاطر كتاب‌هایی است كه برای كودكان و نوجوانان نوشته و شماری از این‌ها كه به فیلم نیز درآمده است.
او در سال 1353 داستان «قصه‌های مجید» را خلق می‌كند، داستان پسر نوجوانی كه همراه با «بی بی» پیر زن مهربان، زندگی می‌كند. همین قصه‌ها، جایزه مخصوص «كتاب برگزیده سال1364» را نصیب وی ساخت.
اما اولین جایزه نویسندگی‌اش به خاطر «بچه‌های قالی باف خانه» بود كه در سال 1359 جایزه نقدی شورای كتاب كودك و جایزه جهانی اندرسن در سال 1986 را به او اختصاص داد.
آثار او به زبان‌های آلمانی، اسپرانتو، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، هلندی، عربی، ارمنی و هندی ترجمه شده‌است. اما اولین اثری كه از او به زبان انگلیسی ترجمه شده بود داستان «سماور» از «قصه‌های مجید» بود كه برای یونیسف فرستاده شد.
استفاده از ضرب‌المثل‌ها و آداب و رسوم عامه، كاربرد واژگان محاوره‌ای و آمیختگی نظم و نثر، از دیگر ویژگی‌های آثار هوشنگ مرادی كرمانی هستند
كاندید جایزه جهانی اندرسن - سال 1986 میلادی، كاندید جایزه جهانی اندرسن - سال 2014 میلادی، جایزه كتاب سال 1994 كودكان و نوجوانان اتریش، سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه در دوازدهمین جشنواره فیلم فجر (بهمن 1372)، جایزه مهرگان ادب، عنوان نویسنده برگزیده كشور كاستاریكا، جایزه خوزه مارتینی (نویسنده و قهرمان ملی آمریكای لاتین) - سال 1995 میلادی و برگزیده پنجمین دوره چهره‌های ماندگار- 1384 خورشیدی از جوایز و افتخارات این نویسنده معاصر می باشند.
مستند «نشان» با نگاهی به زندگی «هوشنگ مرادی‌كرمانی» نویسنده موفق ادبیات كودك و نوجوان ایران، نقبی به گذشته وی می‌زند، گذشته‌ای كه به گواهی دوستان و آشنایان نویسنده و مهمتر از آن درونمایه داستان‌هایش، بخشی از شخصیت مرادی‌كرمانی و دلایل موفقیتش را آشكار می‌سازد.
« نشان » را ساعت 12:15 از رادیو فرهنگ روی موج اف ام 106 و ای ام ردیف 585 بشنوید

دسترسی سریع
نشان