صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر بامداد از ساعت 4 بامداد به مدت 30 دقیقه

سخنرانی دکتر محمدرضا سرگلزایی (روانپزشک) که به مقایسه آرکی‌تایپ‌های (کهن‌الگوها) عرفان حافظ و مولانا اختصاص دارد را در چند برنامه متوالی از چهارشنبه 17 آبان تا جمعه 19 آبان ساعت 4 با مداد از رادیو فرهنگ بشنوید.

شنوندگان رادیو فرهنگ می توانند هر بامداد پخش گزیده ای از سخنرانی ها و نشست های فرهنگی با موضوع اندیشه ، هنر و ادبیات را از برنامه هزار و یک سخن ساعت 4 تا 4:30 بامداد بشنوند.

جلال الدین محمد بلخی مشهور به مولانا و شمس‌الدین محمد شیرازی مشهور به حافظ دو قله از ارکان فرهنگ ایرانی هستند که با نبوغ و استعداد سرشارشان توانستند نه فقط همه عناصر فرهنگ ایرانی-اسلامی زمانه خود را در اشعارشان بازتاب دهند، بلکه آن را استعلا بخشیدند و آثاری خلق کردند که تا به امروز نه فقط در محدوده فرهنگی ایران که در سراسر جهان مخاطب دارند و انسان‌ها در زمان‌ها و مکان‌های مختلف با ایشان هم‌سخن و هم‌نوا می‌شوند. هفتمین نشست از سلسله جلسات مهر مولانا که با همت موسسه سروش مولانا برگزار شد، به مناسبت ٢٠ مهر که در تقویم ما به نام حافظ ثبت شده، به مقایسه جنبه‌هایی از اندیشه و آثار این دو چهره جهانی اختصاص داشت. در این نشست محمدرضا سرگلزایی از منظری یونگی به مقایسه مولانا و حافظ پرداخت، که در چند برنامه متوالی از برنامه هزار و یک سخن سخنرانی دکتر محمدرضا سرگلزایی را دراین باره خواهید شنید.

مفهوم «آرکی‌تایپ» Archetype از دو بخش «آرکی» یعنی باستانی و «تایپ» یعنی سنخ و گونه تشکیل شده است. این مفهوم بیش و پیش از هر کس با نام کارل گوستاو یونگ، روانپزشک سوییسی گره خورده است و مراد از آن این است که انسان‌ها در درون خودشان تمایلات ناخودآگاهی به سمت برخی جبرها دارند، یعنی انسان‌ها گمان می‌کنند بسیاری از امور را انتخاب می‌کنند، اما این انتخاب‌ها در چارچوب‌های محدودی صورت می‌گیرد.


تهیه کننده این برنامه مریم یوسفی پور و مجری آن نرگس اصفهانی است .


مرتبط با این خبر

  • نقد و بررسی کتاب «فوتبال و فلسفه» در هزار و یک سخن

  • سخنرانی مترجم «ماهیت روان‌درمانی، ارزیابی انتقادی» را بشنوید

  • کتاب «ماهیت روان درمانی» نقد و بررسی می‌شود

  • «همای و همایون» نقد می‌شود

  • زیبایی‌شناسی شعر خواجوی کرمانی بررسی می‌شود

  • «اقتصاد مقاومتی» با سخنرانی دکتر سید احسان خاندوزی

  • سخنرانی دکتر میرجلال الدین کزازی درباره سفرنامه نویسی را بشنوید