پویش شنبه دوشنبه پنج شنبه از ساعت 8:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو فرهنگ

پويش

روایتی مستند از قیام 15 خرداد در «تیغ ها و ستیغ ها»

ویژه برنامه تیغ ها؛ ستیغ ها به مناسبت سالروز قیام خونین مردم ایران در 15 خرداد 1342 دوشنبه 15 خرداد از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

1402/03/15
|
09:02

رادیو فرهنك در سالروز گرامیداشت قیام پانزدهم خردادماه، به یاد قیام خونین مردم علیه سلطه طاغوتیان، مستند «تیغ ها و ستیغ ها» را روی آنتن می‌برد. این برنامه مستندی از ریشه‌های شكل گیری قیام 15 خرداد و پیامدهای این قیام و وقایع بعد از آن كه زمینه‌های پیروزی انقلاب اسلامی را فراهم كرد برای شنوندگان روایت می‌كند.

در این برنامه صداهای شاهد از افرادی كه در آن روزهای تاریخی و روز قیام 15 خرداد 1342 حضور داشتند پخش می‌شود. مستند «تیغ ها و ستیغ ها» با گویندگی نگین خواجه نصیر و مصطفی خواجه حسینی ساعت 9:00 به مدت یك ساعت روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز پخش می‌شود.

گفتنی است، قیام پانزده خرداد، نهضتی خودجوش و مردمی در تهران، قم و برخی از شهرهای دیگر در اعتراض به دستگیری امام خمینی در 15 خرداد 1342 بود. زمینه‌های‌ سیاسی‌ و اجتماعی‌ و دینی‌ این‌ قیام‌ به‌ دهه 1330 شمسی و اقدامات‌ تحریك‌آمیز نظام‌ حاكم‌ بازمی‌گردد، اما مهمترین حادثه كه منجر به شروع قیام شد، سخنرانی امام خمینی در مدرسه فیضیه قم و پخش خبر آن در كشور بود. امام خمینی (ره) در این سخنرانی به‌شدت و به‌ صراحت به شاه و اسرائیل حمله كرد، به‌دنبال این سخنرانی، امام خمینی در سحرگاه 15 خرداد در منزل خود در قم دستگیر و به تهران منتقل شد و مردم همان روز در قم و تهران و دیگر شهرها به خیابان‌ها ریختند و قیام پانزده خرداد شكل گرفت. تظاهرات در قم، تهران و ورامین به مقابله حكومت انجامید و تعدادی از مردم كشته و مجروح شدند، درباره تعداد شهدای این قیام نظر واحدی وجود ندارد؛ در اسناد ساواك تعداد شهدا صدها تن ثبت شده است. آیت‌الله خمینی، به‌دلیل كشته شدن جمعی از مردم، این‌روز را برای همیشه عزای عمومی اعلام كرد. قیام پانزده خرداد نقطه عطفی در مبارزات ملت ایران در برابر حكومت پهلوی بود كه استمرار یاد و خاطره آن به قیام سراسری 1357 ش و پیروزی انقلاب اسلامی انجامید.

دسترسی سریع
پویش