كتاب فرهنگ شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18:15 تا 19:15 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

كتاب فرهنگ

نگاهی به ادبیات شهری در « كتاب فرهنگ»

برنامه كتاب‌ فرهنگ 19 شهریور 1402 ساعت 18:15 به مدت 60 دقیقه در یكشنبه های ادبیات با موضوع ادبیات شهری از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1402/06/19
|
07:36

برنامه« كتاب فرهنگ» با بررسی موضوع ادبیات شهری ‌‌معرفی داستان یك‌شهر در حوزه كتاب امروز میزبان «سمیه جمالی» است.
معرفی و خوانش كتاب توسط « علی جویا» در بخشی با عنوان «شابِك»انجام می شود.
از دیگر بخش های برنامه « كتاب فرهنگ» نویسندگی است كه با عنوان«قدم به قدم با قلم» به همت «یلدا احتشامی» درباره نویسندگی خلاق با رویكرد موضوعی پخش می شود.
همچنین فاطمه محمدیان فر بخش اطلاع رسانی رویدادها و تازه های نشر را برای علاقه مندان حوزه كتاب و كتابخوانی تدارك دیده است.
در برنامه امروز در ارتباط تلفنی با ابراهیم اكبری دیزگاه مدرس ادبیات درباره ادبیات شهری صحبت می شود.
ادبیات شهری (انگلیسی: Urban fiction ) یا ادبیات خیابانی، گونه‌ای ادبی است كه خاستگاه آن چشم‌انداز و فضای شهری است. لحن داستان‌ها و ادبیات شهری معمولاً تیره و تار است و تمركز عمدهٔ آن بر سطح زیرین یا زیرپوستی زندگی معمولاً نادیدنی شهری است. جنسیت، خشونت و اعمال ناشایست از مولفه‌های آشكار این ژانر ادبی است.
همچنین در این‌برنامه كتاب داستان یك شهر احمد محمود معرفی می شود.
داستان یك شهر رمانی است به قلم احمد محمود كه در ادامه ی كتاب همسایه ها نوشته شده است. خالد در این رمان نیز شخصیت اصلی است و داستان از زبان او گفته می شود. اما از نظر داستانی، داستان یك شهر و همسایه ها به هم ارتباطی ندارند و دنباله ی هم نیستند. در این كتاب ماجراهایی كه بعد از سربازی رفتن خالد پیش امده اند روایت می شود. او بعد از كودتای 28 مرداد 1332 به جرم عضویت در حزب توده به بندر لنگه تبعید می شود. داستان یك شهر روایت و توصیف حوادث گذشته و شرایط كنونی و وضعیت حاكم بر بند لنگه است. احمد محمود سعی می كند مسائل و حوادث سیاسی را به عنوان بافت داستان و نه موضوع اصلی در نظر بگیرد، بنابراین سعی می كند مستقیما درگیر مسائل سیاسی نشود. كتاب نثری ساده و جذاب دارد و مخاطب را با خود همراه می كند. در این كتاب ماجراهایی كه بعد از سربازی رفتن خالد پیش امده اند روایت می شود. او بعد از كودتای 28 مرداد 1332 به جرم عضویت در حزب توده به بندر لنگه تبعید می شود. داستان یك شهر روایت و تصویف حوادث گذشته و شرایط كنونی و وضعیت حاكم بر بند لنگه است. احمد محمود سعی می كند مسائل و حوادث سیاسی را به عنوان بافت داستان و نه موضوع اصلی در نظر بگیرد، بنابراین سعی می كند مستقیما درگیر مسائل سیاسی نشود. كتاب نثری ساده و جذاب دارد و مخاطب را با خود همراه می كند.
« كتاب فرهنگ» را از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ این هفته به تهیه كنندگی « امیرحسین محمودی » با همراهی گویندگی « مهدی محمدیان» و هماهنگی « فاطمه طاهری »روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز ساعت 18:15 بشنوید .

دسترسی سریع
كتاب فرهنگ