كتاب فرهنگ شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18:15 تا 19:15 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

كتاب فرهنگ

مقایسه حوزه مشروطه خواهی اصفهان و تبریز در "كتاب فرهنگ " رادیو فرهنگ

برنامه« كتاب فرهنگ» شنبه ها با بررسی موضوعات تاریخی در حوزه كتاب از رادیو فرهنگ پخش می شود این برنامه امروز به « معرفی كتاب درك شهری از مشروطه »اختصاص دارد.

1402/06/04
|
09:13

برنامه «كتاب‌ فرهنگ» شنبه 4 شهریور 1402 ساعت 18:15 به مدت حدود 60 دقیقه با موضوع« مشروطه در شهرها» به كارشناسی رضا مختاری اصفهانی پژوهشگر تاریخ به طور حضوری و گفتگوی تلفنی با آقای منصور نصیری طیبی پژوهشگر تاریخ ( مشروطه در فارس) از رادیو فرهنگ پخش می شود .از دیگر بخش های برنامه « كتاب فرهنگ» خوانش كتاب توسط « علی جویا» در بخشی با عنوان «شابِك»انجام می شود.همچنین حمیرا فراتی گزارشگر این برنامه گزارش های خود در حوزه كتاب را ارائه می كند .
بخش اطلاع رسانی رویدادها و تازه های نشر را برای علاقه مندان حوزه كتاب و كتابخوانی تدارك دیده است و كتاب "درك شهری از مشروطه نوشته رسول نجفیان " نیز در این برنامه معرفی می شود. در این كتاب نگارنده در یك تقسیم‌بندی اولیه ، دو حوزه‌ی فكری- جغرافیایی برای تاریخ مشروطیت ایران قائل است: یكی حوزه‌ی تبریز كه شهرهای حاشیه‌ای زنجان و رشت و قزوین را نیز داخل آن می‌داند. دوم، حوزه‌ی اصفهان كه شامل فارس و كاشان نیز می‌شود.
مولف در فصل اول تاریخچه‌ای از شهر تبریز، ویژگی‌های خاص این شهر به‌ منزله‌ی دروازه‌ی ورود افكار جدید و تاثیرپذیری روشنفكران از اندیشه‌های جدیدی كه از قفقاز و روسیه و عثمانی به این شهر وارد می‌شد، سخن می‌گوید، سپس سیر رویدادهای مشروطه‌خواهی تبریز را بررسی می‌كند.
فصل دوم به بررسی پیشینه‌ی حوزه‌های علمیه و اندیشه‌های شیعی در اصفهان و سیر مشروطه خواهی در این شهر و فارس و كاشان اختصاص دارد. در فصل سوم دو حوزه‌ی مشروطه‌خواهی اصفهان و تبریز مقایسه شده‌اند..« كتاب فرهنگ» را از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ شنبه ها را به تهیه كنندگی « فاطمه محمدیان فر» با همراهی گویندگی ‌‌ « علیرضا تابان» و هماهنگی « ثریا رستمی» و گزارشگری « حمیرا فراتی»روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز ساعت 18:15 بشنوید .

دسترسی سریع
كتاب فرهنگ