از ساعت به مدت

رادیو فرهنگ

چراغداران

یادی از ذوالفنون زنده یاد سید عباس معارف در "چراغداران" رادیو فرهنگ

برنامه مستند «چراغداران» رادیو فرهنگ امروز یكشنبه 23 مرداد ماه، به روایت زندگی سید عباس معارف، پژوهشگر حوزه فلسفه و عرفان و موسیقی و نوازنده دوتار و تنبوراختصاص دارد.

1401/05/23
|
11:12

در برنامه «چراغداران» كه شرح كوتاهی از زندگی مفاخر ادبی و فرهنگی كشورمان است امروز استاد بهروز رضوی بخش هایی از داستان زندگی حكیم‌انسی ؛ شاكرد سیداحمد فردید ، ذوالفنون سید عباس معارف، پژوهشگر حوزه فلسفه و عرفان و موسیقی و نوازنده دوتار و تنبور را روایت می كند.
سید عباس معارف، فرزند سیدحسینعلی معارف از اعقاب عالم جلیل‌القدر سیدمحمد یمنی از دانشمندان قرن 12 هجری است كه به ایران مهاجرت كرده و در نواحی شمال كشور سكنی گزیده بودند.
سید عباس معارف (17 فروردین 1333 در تهران - 1 دی 1381 در تهران) پژوهشگر حوزه فلسفه، عرفان، ادبیات، فیزیك، نجوم، حقوق، اقتصاد و موسیقی و نوازنده دوتار و تنبور بود.او دانش آموخته رشته حقوق و علوم سیاسی و از شاگردان برجسته احمد فردید بود.
زنده‌یاد عباس معارف به تاسی از زنده‌یاد احمد فردید به مطالعه آثار مارتین هایدگر، فیلسوف مشهور آلمانی و نویسنده كتاب‌هایی چون «هستی و زمان»‌، «راههای جنگلی»، «سرآغاز كار هنری» و «تفكر چیست؟»، می‌پرداخت. زنده‌یاد معارف همچنین یك موسیقی‌دان و موسیقی‌شناس خبره‌ای بود و سازهایی چون دوتار، تنبور و سه‌تار را به خوبی می‌نواخت.
در زمینه های متنوع و گونه گون علوم انسانی، الهی، ریاضی و تجربی از جمله: حكمت و فلسفه، عرفان نظری و عملی، فقه، اصول، حقوق قضایی و سیاسی، اقتصاد، ادبیات فارسی و عربی و انگلیسی و فرانسه و آلمانی، زبان های باستانی، تاریخ و حكمت هنر و معماری، علم و فنون موسیقی، فیزیك، مكانیك، هیأت و ریاضیات، تخصص داشت.
برنامه «چراغداران» را به تهیه كنندگی حسینی باغسنگانی و روایت بهروز رضوی ساعت 12:45 روی موج‌اف ام ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید .

دسترسی سریع
چراغداران