قلمرو فرهنگ شنبه ها از ساعت 10:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

قلمرو فرهنگ

انتخاب شخصیت مختار از نقاط قوت سریال «مختارنامه»

علی نقی‌پور گفت: از مهم ترین نقاط قوت فیلم‌نامه داوود میرباقری، انتخاب شخصیت مختارنامه و آن مقطع تاریخی است.

1401/05/24
|
10:01

مهدی علی‌نقی‌پور، منتقد سینما در برنامه «بوطیقا» رادیو فرهنگ درباره نقاط قوت فیلم مختارنامه گفت: فیلم‌نامه مختارنامه در دسته فیلم‌های تاریخی و پرطرفدار عرصه تلویزیون قرار می‌گیرد. داوود میرباقری با انتخاب یك شخصیت شناخته شده نزد ما شیعیان، انتخاب درستی كرده است. یكی از هوشمندی‌های فیلم‌نامه‌نویس این است كه شخصیتی را انتخاب كند تا بتواند روی وجوه مختلف شخصیت، سرگذشت و اوج و فرود دراماتیك آن مانور دهد.

این منتقد سینما گفت: مختار این ظرفیت را داشت؛ بنابراین فارغ از كیفیت ساخت و نگارش فیلم‌نامه، خود شخصیت مختار یكی از عوامل جذب مخاطب بوده و هست. همچنین، انتخاب مقطع تاریخی در فیلم مختار از اصلی‌ترین و قدرتمند‌ترین وجه كار داوود میرباقری است. ایشان این شخصیت را بر مبنای تحقیقات خود روایت كرده و بخش‌هایی كه سند تاریخی دربارش وجود نداشته یا روایت‌های متناقضی بوده، در جهت داستان گزینش و تخیل را به كار برده است.

علی‌نقی‌پور با بیان اینكه بخش‌هایی از داستان به ماجرای كربلا ارجاع داده می‌شود، ادامه داد: آقای میرباقری در مصاحبه گفته بود كه در فیلم‌نامه اولیه فقط سیر شخصیت مختار بوده و قرار نبوده به ماجرای كربلا و روز عاشورا اشاره شود. در مسیر ساخت سریال آقای ضرغامی، رئیس وقت صداوسیما پیشنهاد می‌دهد كه بهتر است كه ماجرای كربلا هم روایت شود. داوود میرباقری هم این سریال را متوقف كرد و متن كربلا به داستان اضافه شد؛ بنابراین با وجود اینكه فیلم‌نامه ساخته و آماده پخش بود، میرباقری با توانمندی خود بخشی را به این متن اضافه می‌كند كه پراكندگی در ساختار فیلم به چشم نمی‌آید.
گفتنی است برنامه بوطیقا با توجه به پخش سریال مختارنامه از شبكه آی فیلم با موضوع بررسی این سریال از رادیو فرهنگ روی آنتن رفته است.

دسترسی سریع
قلمرو فرهنگ