قلمرو فرهنگ شنبه ها از ساعت 10:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

قلمرو فرهنگ

عباس محمدیان: شعر حمید سبزواری، شناسنامه انقلاب اسلامی و آینه مبارزاتی مردم ایران است

محمدیان استاد زبان ‌ادبیات فارسی در رادیو فرهنگ عنوان كرد :شعر حمید سبزواری، آینه انقلاب اسلامی و مبارزاتی مردم ایران از پیش از انقلاب اسلامی تا پیروزی آن و آینه مبارزاتی مردم ایران ‌شناسنامه شعر انقلاب است.

1401/03/21
|
12:09

عباس محمدیان، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه حكیم سبزواری، در گفتگو با برنامه «وطن فارسی» رادیو فرهنگ، «حمید سبزواری» را از چهره های بارز در حوزه ادبیات مبارزاتی و پایداری از دوران رضاخان تا سال 95 دانست و گفت: استاد سبزواری درد و رنج مردم ایران در راه استقلال و آزادی خواهی و بخصوص بعد از انقلاب اسلامی در راه دفاع از انقلاب، و حوادث دوران دفاع مقدس و حوادثی كه درخصوص چهره های سرشناس انقلاب روی داد، رشادت‌ها، شهادتها و ... همه را به نوعی در شعرش منعكس كرده ؛ و از اینرو، شعر او، آینه انقلاب اسلامی و مبارزاتی مردم ایران از پیش از انقلاب تا پیروزی و تا سال 95 است.
وی ادامه داد : شعر زنده یاد حمید سبزواری از نظر درونمایه و اثرگزاری شناسنامه انقلاب اسلامی است.
محمدیان با اشاره به عنایت مقام معظم رهبری به اشعار مرحوم سبزواری گفت: به زعم مقام معظم رهبری، «حمیدسبزواری» در انواع شعر تسلط گسترده ای داشت، واژگان گسترده ای دراختیار داشت، و مضامین اشعارش بسیار متنوع بوده است، و شعر او بروز است و از زمان و جامعه عقب نیست و همراه با مردم و انقلاب و نظام است.
این استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه حكیم سبزواری با اشاره به برخی موفقیتها و آثار مرحوم حمید سبزواری، گفت: در بحث سبك و شیوه شعر و قصیده سرایی، شاید نتوان شاعران برجسته ای را نام برد كه مقلد ایشان باشند اما از نظر درونمایه و محتوا به هر حال شاعرانی كه دستی در ادبیات پایداری دارند قطعا نگاهی به آثار مرحوم سبزواری داشته و دارند.
گفتنی است «نخستین همایش ملی سرود و سروده‌های انقلاب اسلامی» و آیین بزرگداشت زنده‌‌یاد استاد حمید سبزواری، پدر شعر انقلاب، امروز شنبه 21 خرداد 1401 باهمكاری رادیو فرهنگ در سبزوار آغاز می‌شود و تا فردا یكشنبه، ادامه خواهد داشت.
رادیو فرهنگ‌در روزهای 21 و 22 خردادماه 1401 مصادف با ایام رحلت این شاعر انقلابی از ساعت 17:00 مشروح این همایش را روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز و‌موج‌ای ام ردیف 585 كیلوهرتز پخش می كند و از طریق پایگاه اطلاع رسانی شبكه به نشانی http://radiofarhang.ir نیز پخش زنده و تصویری مراسم قابل دریافت است.

دسترسی سریع
قلمرو فرهنگ