در مسیر پیشرفت دوشنبه هر هفته از ساعت 10:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

در مسير توسعه

نگاهی به بهینه سازی مصارف بودجه عمومی كشور و توسعه متوازن در رادیو فرهنگ

برنامه « در مسیر توسعه» امروز دوشنبه 5اردیبهشت ماه 1401 با موضوع بهینه سازی مصارف بودجه عمومی كشور و توسعه متوازن از رادیو فرهنگ پخش می‌شود .

1401/02/05
|
09:46

در این برنامه دكتر محمد خدابخشی؛ نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی( نایب رئیس كمیسیون برنامه و بودجه و رئیس فراكسیون توسعه متوازن كشور) و دكتر میثم لطیفی؛ معاون رئیس جمهور و رییس سازمان امور اداری و استخدامی كشور با حضور در استودیو و دكتر علیرضا صالح؛ معاون سازمان برنامه و بودجه كشور و دكتر محمد علی زلفی گل؛ وزیر علوم و تحقیقات فناوری در ارتباط تلفنی، ارتباط بین بهینه سازی مصارف بودجه عمومی كشور و توسعه متوازن را بررسی می‌كنند.

طبق ماده واحده لایحه بودجه سال 1401 كل كشور از حیث منابع و مصارف بالغ بر سی و شش میلیون و سیصد و ده هزار و هفتصد و چهار میلیارد و ششصد و بیست و هشت میلیون ریال می باشد.

لایحه بودجه سال 1401 از حیث منابع و مصارف 3631 هزار میلیارد تومان بوده كه سهم منابع عمومی 1372 هزار میلیارد تومان، درآمد اختصاصی دستگاه‌ها 133 هزار میلیارد تومان و بودجه شركت‌های دولتی 2231 هزار میلیارد تومان پیش بینی شد.
در همه جای دنیا با پیش بینی میزان مصرف انرژی، میزان رشد اقتصادی نیز پیش بینی شده و با برنامه ریزی درست و توجه به طرح های اثرگذار رشد اقتصادی در جامعه تحقق می یابد، یعنی این دو متغیر در تعامل با هم هستند، ولی در سال های اخیر در ایران رشد اقتصادی  وجود نداشت .
در برنامه « در مسیر توسعه» این هفته با
بررسی بهینه سازی مصارف بودجه عمومی كشور و نقش آن در توسعه متوازن استان ها به این موضوع كه «بهینه سازی مصارف بودجه عمومی كشور» چه نقشی در توسعه متوازن كشور دارد، اشاره می شود.

همچنین؛ توسعه نامتوازن در سالهای اخیر مشكلات زیادی را برای مردم ایجاد كرده است. صنایع زیادی را به بعضی از استان ها برده اند كه موجب افزایش آلایندگی در آن شهرها شده و از سوی دیگر شهرستان های حاشیه همان استان ها بسیار ضعیف هستند. به عبارت دیگر توسعه نامتوازن اتفاق افتاد كه پیامدهای زیادی از جمله مهاجرت را در پی داشته است.
برنامه ریزی درست در بودجه و بهینه سازی مصارف بودجه عمومی كشور و تتثیر آن در توسعه متوازن كشور، موضوعی است كه در برنامه امروز نمایندگان مجلس به همراه مسئولین دولت به آن می پردازند.

در مسیر توسعه » دوشنبه‌ها بصورت زنده از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و ای ام‌ردیف 585 مگاهرتز پخش رادیویی دارد و از پایگاه اطلاع رسانی رادیو فرهنگ به نشانیwww.radiofarhang.ir و در شبكه‌های ماهواره ای سپهر و آرا هم پخش تصویری دارد.

دسترسی سریع
در مسیر توسعه