سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

نگاهی به رویدادهای تاریخی، معرفی آثار باستانی و تاریخ ایران در مجله رادیویی «سرزمین من»

رادیو فرهنگ در «سرزمین من» امروز دوشنبه 9اسفند ماه به بررسی رویدادها و مسائل تاریخی؛ و در بخش ویژه به گفتگو با یكی از مسولان همایش "ایران جغرافیای مهربانی" می‌پردازد .

1400/12/09
|
09:19

در مجله رادیویی "سرزمین من" امروز؛
در بخشی شهر فیروزآباد یا شهر گور معرفی می‌شود.
شهر گور (اردشیرخوره یا فیروزآباد قدیم) محلی باستانی است در شهرستان فیروزآباد، استان فارس. این شهر در اوایل قرن سوم میلادی به دستور اردشیر بابكان بنیاد شد. گور در زمان آبادانی خود، مركز بخشی از ایالت فارس به نام كوره اردشیرخورّه بود. طرح و الگوی این شهر دایره‌ای شكل است و به قطر دو كیلومتر دارای چهار دروازه اصلی بوده و بناهای حكومتی و محل اقامت درباریان در آن قرار داشته‌است. شهر گور باستانی اكنون متروك مانده و شهر كنونی فیروزآباد در سه كیلومتری آن قرار دارد.

همچنین در بخش "امروز در سرزمین من" به روایت رضا مختاری اصفهانی كه به تاریخ ایران می پردازد، درباره وزارت و امور دیوانی در دوره سلجوقیان است.
در بخشی نیز سفرنامه ناصرخسرو قبادیانی معرفی می شود.
در بخش گفتگوی ویژه، گفتگو با یكی از مسئولان همایش ایران جغرافیای مهربانی پخش می شود.
گفتنی است؛ اختتامیه برنامه "ایران جغرافیای مهربانی" 11 اسفند 1400 پخش می‌شود. این ویژه برنامه به سه موضوع امور خیریه (بر مدار نیكی)، خیریه ها و مردمی كه از این خیریه ها بهره می‌گیرند ، می پردازد.
این پویش حركتی برای كمك به اسیب دیدگان زلزله اندیكا و تكریم از نیكوكاران می باشد.
بخش دیگری از این برنامه «فرهنگ سلامت» است كه در گفتگوی تلفنی با یك متخصص، درباره ضرورت رعایت پروتكل های بهداشتی گفتگو می شود.
برنامه سرزمین من كاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است كه به تهیه كنندگی امیررضا راز ساعت 13:00 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من