سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

بررسی رویدادهای تاریخی ایران و موضوعات روز در مجله رادیویی "سرزمین من"

مجله رادیویی "سرزمین من"؛ به برگزاری رفراندم انقلاب سفید، حمایت آیات ثلاث از مشروطه ایران و موضوعات تاریخی مناسب امروز می‌پردازد.

1400/11/06
|
12:06

مشروطه ایران و موضوعات تاریخی مناسب امروز می‌پردازد.
در برنامه سرزمین من امروز 6 بهمن ماه؛ در بخش كنكاش تاریخی، برگزاری رفراندم انقلاب سفید بررسی می‌شود.
همه‌پرسی انقلاب سفید شاه و ملت در تاریخ 6 بهمن 1341 در جهت نظرخواهی از مردم ایران درباره اصول شش‌گانه پیشنهادی شاه برای یك سلسله اصلاحات اقتصادی و اجتماعی برگزار شد.
چون زنان حق رای نداشتند (یعنی یكی از ماده‌ها دادن حق رای به زنان بود پس خودشان حق رای نداشتند) وزارت كشور اعلام كرد رای زنان به حساب نمی‌آید.
مردم از رادیو شنیدند كه همه‌پرسی با 5٬600٬000 رای موافق در برابر تنها 4150 رای به تصویب رسید.

در بخش دیگری از برنامه، مرگ حسنعلی منصور بررسی می‌شود.
منصور؛ سیاست‌مدار ایرانی و یك دوره نخست‌وزیر ایران بود. وی در 1 بهمن 1343 خورشیدی، در مقابل مجلس شورای ملی توسط محمد بخارایی از نزدیكان مجتبی میرلوحی، مشهور به «نواب صفوی» مورد اصابت گلوله قرار گرفت و پنج روز بعد در بیمارستان پارس درگذشت.

حمایت آیات ثلاث از مشروطه ایران نیز رویداد دیگر تاریخی است كه در مجله رادیویی "سرزمین من" بدان می‌پردازیم.مراجع ثلاث یا آیات ثلاث یا اركان ثلاثه عنوانی است كه در جنبش مشروطه ایران به محمد كاظم خراسانی، میرزا حسین خلیلی تهرانی و عبدالله مازندرانی اطلاق می‌شود. این سه مرجع تقلید از حامیان و رهبران نهضت مشروطه در ایران به حساب می‌آیند. میرزا حسین خلیلی تهرانی، از شاگردان شیخ مرتضی انصاری و صاحب جواهر بود. بعد از میرزای شیرازی، در نود سالگی، زعامت شیعه را عهده دار گردید و با ورود در مسائل سیاسی و اجتماعی، رونق و شكوه فراوانی به مرجعیت داد.

در بخش "فرهنگ سلامت" ، اهمیت توكل در سختی‌ها و بهبودی بیماری بررسی می‌شوند.

برنامه سرزمین من كاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است كه به تهیه كنندگی امیررضا راز ساعت 13:00 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من