سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

بررسی رویدادهای تاریخی ایران و موضوعات روز در«سرزمین من»

مجله رادیویی «سرزمین من» 5 بهمن، به بررسی انتخابات اولین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، موضوعات تاریخی و كتاب‌های ایرانی به روش گوتنبرگ می‌پردازد.

1400/11/05
|
09:56

در برنامه «سرزمین من» امروز 5 بهمن در بخش كنكاش تاریخی، انتخابات اولین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران بررسی می‌شود.
در بخش دیگری از برنامه، وثوق الدوله و قرارداد 1919 واكاوی می‌شود. قرارداد 1919 قراردادی است كه در سال 1298 خورشیدی(1919 میلادی) میان دولت‌های وقت بریتانیا و ایران پس از هفت ماه مذاكرۀ پنهانی دولت بریتانیا با وثوق‌الدوله و پرداخت چهار صد هزار تومان رشوه بسته شد. بر اساس این قرارداد تمامی امور كشوری و لشكری ایران، زیر نظر مستشاران انگلیسی و با مجوز آنان صورت می‌گرفت. به دلیل مخالفت‌های داخلی و خارجی و مغایرت آن با قانون اساسی مشروطه، این قرارداد هرگز به اجرا در نیامد.

اولین كتاب هایی كه به زبان ایرانی به روش گوتنبرگ به چاپ رسیدند، نیز موضوع دیگری است كه در مجله رادیویی «سرزمین من» به آن می‌پردازیم.

گوتنبرگ آلمانی، شخصی است كه از او در تاریخ به عنوان اولین مخترع چاپ یاد می‌شود، در واقع گوتنبرگ اولین مخترع دستگاه چاپ كتاب می‌باشد. تاریخچه صنعت چاپ در ایران به 5 قرن قبل از ظهور میلاد مسیح بر می‌گردد، كه مصادف است با زمان پادشاهان هخامنشی، كه از مهرهای سلطنتی برای تایید فرمان‌های خود و ارسال آن به سایر مناطق تحت سلطه خود استفاده می‌كردند. اولین چاپخانه در ایران در دوران صفویان و به دست كشیشان ارامنه در جلفای اصفهان ابداع شد كه با استفاده از آن دعا و ذكرهای مسیحی را به چاپ می رساندند.
اولین كتاب چاپ شده در ایران به همین دوران بر می‌گردد و در شهر تبریز به چاپ رسید. این كتاب كه جهادیه نام داشت، با سعی و تلاش میرزا زین‌العابدین تبریزی به چاپ رسید كه به این دلیل بعدها لقب پدر چاپ ایران را بر روی این میرزای تبریزی نهادند.

در بخش فرهنگ سلامت نیز اولویت های غذایی بیماران كرونایی بررسی می‌شوند.

برنامه «سرزمین من» كاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است كه به تهیه كنندگی امیررضا راز ساعت 13:00 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من