سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

با سرزمین من رادیو فرهنگ همراه شوید

رادیو فرهنگ شنوندگان را در « سرزمین من » امروز با تمدن مادها ، ویژگی های حكومت مرداویج آشنا كرده و به اهمیت سلامت در دوران كرونا می پردازد .

1400/10/14
|
08:56

مجله رادیویی "سرزمین من"؛ به بررسی تاریخ ایران در دوران حكومت مردوایچ ، بررسی موضوعات تاریخی و معرفی تمدن مادها می پردازد.

در برنامه سرزمین من امروز 14 دی ماه؛ در بخش "گفتگوی روز" دكتر حجت الله ایزدی، از تاریخ ایران در دوران حكومت مردوایچ از شهریاران آل زیار می گوید.
مرداویج بنیادگذار سلسله زیاریان در سده چهارم هجری و دهم میلادی است. وی پایه‌های حكومتی را پی نهاد كه فرمانروایانش میان سال‌های 316 تا 435 هجری بر بخش‌هایی از سرزمین‌های گرگان، قومس، طبرستان، دیلم، گیلان، قزوین، ری، اصفهان و خوزستان فرمان راندند. زیاریان به همراه دیگر شاخه‌های دیلمی در غرب و شرق ایران به یاری گروهی از سلسله‌های محلی كوچك و بزرگ ایرانی، حدود دو سده بر ایران فرمان‌روایی كردند.
در بخش "گنجینه" رضا دبیر نژاد یكی از موزه های كشورمان را معرفی می كند‌و در بخش "ایران به روایت سیاحان"، دكتر محمد حسین ریاحی یكی از سیاحان عهد صفوی را معرفی می كند.
در بخش "كهن دیار "، فرزان احمد نژاد به معرفی تمدن ماد می پردازد و در بخش "فرهنگ سلامت" ، یك متخصص درباره چگونگی افزایش سلامت در دوران كرونا سخن می گویند.
در بخش "امروز در سرزمین من" به روایت رضا مختاری اصفهانی ، همراه با تاریخ نگاران به معرفی یكی از تاریخ نگاران كشورمان پرداخته می‌شود.

برنامه سرزمین من كاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است كه به تهیه كنندگی امیررضا راز ساعت 13:00 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من