سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

بررسی نقش سردار سلیمانی در تحقق راهبرد امنیت متكی به خود و شكل دهی جبهه مقاومت در رادیو فرهنگ

مجله رادیویی "سرزمین من"؛ در 13 دی ماه به مناسبت سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی، به بررسی نقش حاج قاسم سلیمانی در تحقق راهبرد امنیت متكّی به خود و شكل دهی جبهه مقاومت می‌پردازد.

1400/10/13
|
08:21

مجله رادیویی "سرزمین من" امروز (13دی ماه) ، به بررسی نقش حاج قاسم سلیمانی در تحقق راهبرد امنیت متكی به خود و شكل دهی جبهه مقاومت با حضور همرزمان این شهید والامقام می پردازد.
یكی از تحولات مهمی كه با پیروزی انقلاب ایران و روی كار آمدن جمهوری اسلامی محقق شد، حضور و مشاركت طیف‌های مختلف مردم در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بود كه پیش‌تر این عرصه‌ها و حوزه‌ها در دست گروهی محدود بود كه با قدرت و حاكمیت نزدیك و یا بخشی از آن بودند. 

با آغاز بحران سوریه و تشكیل گروه‌های تروریستی و مسلح در این كشور و ناتوانی نیروهای نظامی سوریه در برابر سیل حملات این گروه ها كه روزبه‌روز با حمایت های مالی و تسلیحاتی حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی تهاجمی‌تر شده و قدرت می‌گرفتند، ایده تشكیل نهاد نظامی مردمی برای كمك به نیروهای مسلح سوریه شكل گرفت و بی‌شك نقش سردار شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان فرمانده میدانی كه از نزدیك شاهد كاستی‌ها و نیازها آنان بود، در كنار سایر فرماندهان در این امر غیرقابل كتمان است.
بنابراین نیروهای مردمی حافظ امنیت در سوریه در قالب كمیته‌های دفاع مردمی شكل گرفت و نقش بسیار مهمی در تحقق امنیت و ثبات در بسیاری از مناطق سوریه داشتند.
نظیر این امر در كشورهای یمن و عراق نیز اتفاق افتاد، یمنی‌ها خود كمیته‌های مردمی را با الگوبرداری از نیروهای مردمی ایران و سوریه تشكیل دادند و در كنار نیروهای مسلح یمن كه بازمانده از نظام سابق بود و طبیعتاً در بین آنها اختلاف نظراتی در برخی مسایل پیدا می شد در عین حفظ انسجام داخلی، نبرد را در جبهه‌ها با دشمن متجاوز كه از هر نظر مجهز و توانمند بود، پیش بردند و نتیجه آن تثبیت انقلاب مردمی و دستاوردهای آن در یمن شد.
بااین‌حال عراق در مقایسه با یمن به دلیل همجواری با ایران و وجود مشتركات دینی، فرهنگی و تاریخی زیاد و با توجه به بحرانی‌تر بودن شرایط این كشور در سایه ظهور گروه های تروریستی قدرتمند و تهاجمی وضعیت متفاوتی داشت و هرگونه تعلل و تاخیر در مقابله با داعش، عرصه را برای كار تنگ‌تر و شرایط را سخت‌تر می‌كرد و بیم آن می‌رفت كه با سقوط كامل عراق، نام این كشور برای همیشه از روی نقشه حذف و به جای آن دولت تروریستی با نام «دولت اسلامی در عراق و شام» تشكیل شود كه اتفاقاً جدیت بیشتری در مقایسه با دولتمردان آن روز و امروز عراق برای حكومت داشتند.

اینجا بود كه جمهوری اسلامی ایران با احساس خطر جدی و با این اصل كه امنیت همسایه امنیت من و امنیت من امنیت همسایه است، ورود كرد و با نقش‌آفرینی سردار سلیمانی در پایه گذاری و تشكیل بسیج مردمی (الحشد الشعبی) كه با فتوای آیت الله سیستانی مبنی بر جهاد كفایی در برابر تروریسم زمینه آن ایجاد شده بود، ایده و راهبرد «امنیت باید داخلی و به دست خود محقق شود»، خطر بزرگ داعش دفع شد و سردار شهید سلیمانی با تجربه سال‌های متمادی به كشور بحران‌زده عراق در بازیابی امنیت آن كمك كرد.
بنابراین حضور میدانی سردار شهید سلیمانی در جبهه‌ها و حتی خط مقدم و ارتباط و تماس‌های فیزیكی از نزدیك در این امر بسیار تاثیرگذار بود و باعث شد بسیج مردمی به‌سرعت متناسب با نیاز مناطق تشكیل شود؛ لذا بعد از آن بود كه بسیج مردمی كه برخی با تبلیغات سوء سعی در فرقه‌ای نشان دادن آن و وابستگی آن به جریان خاصی نشان دهند، تحت عنوان‌هایی مانند بسیج تركمن‌ها، بسیج مسیحیان و بسیج ایزدی‌ها و حتی بسیج كردها شكل بگیرد.

در یك‌كلام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با جامه عمل پوشاندن به این گفتمان، مانع از تحقق طمع ورزی و نقشه‌های آمریكا در منطقه شد و بر بطلان آن‌ها صحه گذاشت و آن‌ها را مجبور كرد در عراقی كه روزگاری بیش از 25 هزار نیرو داشتند، به 2 هزار و 500 نفر برساند.
بطور قطع این تعداد نیرو آمریكایی در عراق نیز در سال‌های آتی كاهش می یابد، لذا طبیعی است كه این كشور برای نجات خود و گفتمان‌های تحمیلی غلط، آن‌جا كه توان مقابله فكری و عملی ندارد، به دنبال حذف مجریان گفتمان ضد گفتمان خود شوند ولی غافل از اینكه این راهبرد معلول امروز و منحصر در یك فرد یا چند شخص نیست بلكه برآیند یك انقلاب و یك جریان تاریخی در منطقه ایران است.

برنامه سرزمین من كاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است كه به تهیه كنندگی امیررضا راز ساعت 13:00 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من