سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

با سرزمین من رادیو فرهنگ همراه شوید

مجله رادیویی «سرزمین من»، در 8 دی 1400 به بررسی رویدادهای تاریخی در تقویم تاریخ از اجتماع مردم در میدان بهارستان به درخواست ایت الله كاشانی تا مبارزات مردم جنوب با استعمار انگلستان همچنین بیان نكات غذایی در فصل زمستان می‌پردازد.

1400/10/08
|
10:26

برنامه سرزمین من امروز (8دی ماه) در بخش تاریخی ،به روایت تاریخی اجتماع مردم در میدان بهارستان به درخواست ایت الله كاشانی و‌ پخش آرشیوی سخنرانی ایشان اختصاص دارد.

پس از آن كه از اول تیرماه سال 1329 ش، مجلس شورای ملی برای رسیدگی به مسئله نفت، كمیسیون خاصی را تعیین نمود، بحث بر سر ملی كردن نفت بر سر زبان‌ها افتاد و این مسئله پس از مدتی به طور جدی مطرح شد. در این میان، سپهبد رزم آرا، نخست وزیر رژیم پهلوی، به شدت با ملی شدن نفت مخالفت ورزید و ایران را ناتوان از استخراج و تولید نفت معرفی كرد. به دنبال نطق نخست وزیر و نیز وزیردارایی وقت در مجلس مبنی بر عدم توانایی مردم ایران در استخراج و فروش نفت، در روز هشتم دی ماه 1329 ش، آیت اللّه سید ابوالقاسم كاشانی، رهبر مذهبی و پیشوای بزرگ مردم، طبق دعوت عام از همگان خواست تا درباره تصمیم گیری در مسئله نفت در میدان بهارستان تهران اجتماع نمایند. در این اجتماع عظیم، ناطقین با رهنمودهای آیت الله كاشانی، نطق‌های آتشینی ایراد نموده و دولت و شركت نفت را مورد انتقاد قرار داده، تنها راه نجات ملت ایران را ملی كردن صنعت نفت دانستند كه در این برنامه به این روایت تاریخی اشاره می‌شود.

همچنین با توجه به این موضوع كه در فصل زمستان نیازهای تغذیه‌ای بدن تغییر می‌كند در گفت و‌ گو‌ با یكی از متخصصان تغذیه كشورمان، نكات لازم برای تغذیه سالم در فصل زمستان برای تقویت ایمنی بدن و تامین ویتامین D به خصوص در فصول سرد سال مطرح می‌شود. در بخشی دیگر از برنامه، طرح‌های آمریكایی‌ها برای حفظ كردن پهلوی دوم در قدرت بررسی می‌شوند. نگاهی به مبارزات مردم جنوب با استعمار انگلستان نیز بخشی دیگر از مجله رادیویی «سرزمین من» است.

برنامه سرزمین من كاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است كه به تهیه كنندگی امیررضا راز ساعت 13:00 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من