سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

بزرگداشت شیخ مفید در مجله رادیویی «سرزمین من»

مجله رادیویی «سرزمین من» امروز 9 آذر در سالروز بزرگداشت شیخ مفید، به روش شیخ مفید در آثارش و نامه امام زمان(عج) به وی می‌پردازد.

1400/09/09
|
11:20

برنامه «سرزمین من» امروز به تبیین روش شیخ مفید در آثار مکتوب برجای مانده از وی اختصاص دارد.
از میان آثار شیخ مفید، آثار فقهی او از برجستگی خاصی برخوردارند و از میان آثار فقهی او، مقنعه مهم ترین اثر اوست. برای بیان روش شناسی شیخ مفید، نخستین نکته مهم آن است که بدانیم شیخ مفید بخش های مختلف کتاب خود را به نحوی تنظیم می‌کند که نزدیکی بسیاری با کتاب های روایی رایج دارد. افزون بر این، شیخ مفید سعی می‌کرد با رعایت ایجاز، همه ابواب فقهی را در یک کتاب جا دهد.
عصر شیخ مفید دوران اوج حدیث گرایی بود. با این همه وی از تکیه صرف بر حدیث فاصله گرفته و روش اجتهادگرایی را بنیان نهاد. او در این راستا چارچوب یک روش فقهی مستحکم را فراهم آورده و امکان تداوم آن را میسر ساخت. تکیۀ او به عقل و ارتکاز عقلا در مواجهه با متون دینی، در حقیقت فراهم ساختن امکان اجتهاد روشمند است. افزون بر این، شیخ مفید با تدوین کتاب در زمینۀ اصول فقه، نقشی تعیین کننده در پایه گذاری و رشد این دانش ایفا کرده است.
همچنین شیخ مفید برای تثبیت جایگاه شیعه در میان امت اسلام، باب مراوده و مناظره با عالمان سایر مذاهب را گشود و نقشی اثرگذار در حفظ موقعیت اجتماعی شیعه ایفا کرد.

در آیتم کنکاش رویدادهای تاریخی برنامه به بررسی نامه امام زمان(عج) به شیخ مفید می‌پردازیم.
همچنین بخش دیگری از مجله رادیویی «سرزمین من» به اهمیت نقش همبستگی اجتماعی در مهار بیماری کرونا اختصاص دارد.
برنامه «سرزمین من» کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که به تهیه کنندگی امیررضا راز ساعت 13 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من