سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

از فرآیند درمان مبتلایان کرونا تا فتح بیت المقدس بدست مسلمانان در "سرزمین من"

در برنامه سرزمین من امروز 10 مهر ماه، به موضوعات مختلف تاریخی، فرهنگی و اجتماعی مناسب این‌روز پرداخته می شود.

1400/07/10
|
10:52

یکی از بخش های مجله رادیویی "سرزمین من" شنبه 10 مهرماه به موضوع فرآیند درمان مبتلایان کرونا اختصاص دارد .
از آنجایی که هنوز درمان اثبات‌شده‌ای برای کووید-19 وجود ندارد، اساس کار در بخش مراقبت‌های ویژه بر این است که حین مبارزه سیستم ایمنی بدن با ویروس، اکسیژن کافی به ریه‌های بیمار وارد شود. اما به گفته کارشناسان این تازه نقطه شروع دوره بهبودی به حساب می‌آید.

بیمارانی که مراقبت‌های ویژه رویشان موفق عمل کرده و آماده ترک بیمارستان هستند، برای بهبودی کامل سفر پیچیده‌ای پیش رو دارند که ممکن است سال‌ها به طول بینجامد و زخم‌های روانی عمیقی به جای بگذارد.
بیماری که مدتی طولانی در بخش درمان/مراقبت‌های ویژه بوده، طبیعی است برای یادگیری دوباره راه رفتن و حتی نفس کشیدن، به فیزیوتراپی نیاز داشته باشد.
بدن بیمار برای بازگشت به حالت عادی راه درازی پیش رو دارد و ممکن است دچار ضعف و تحلیل عضلانی شود.
برای بسیاری از مبتلایان به کووید-19، وصل بودن به دستگاه تنفس مصنوعی که کار ریه‌ها را به طور خودکار انجام می‌دهد به این معناست که آن‌ها برای بازگشت به حالت طبیعی به نسبت به زمان بیشتری نیاز دارند.
دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور، به بیماری که خودش نمی‌تواند نفس بکشد کمک می‌کند اکسیژن را وارد ریه‌ها و دی‌اکسید کربن‌ را از آن‌ها خارج کند.
برای انجام این کار، در حالی که بیمار نیمه‌بیهوش است لوله را از طریق بینی یا دهان وارد نای او می‌کنند. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد لوله از طریق جراحی مستقیم وارد نای شود که این کار روند بهبود را پیچیده‌تر هم می‌کند.
 برخی راه های درمان کرونا ویروس شامل تقویت ریه، دارو، طب سنتی و واکسن است. همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن به درمان کرونا دلتا کمک می‌کند.
در بخش کنکاش تاریخی "سرزمین من" ،
فتح بیت المقدس بدست مسلمانان در 1187میلادی بررسی خواهد شد.
بعد از ظهور اسلام در سال 636 میلادی(15 هـ .ق) نیروهای مسلمان پس از فتح شام، شهر قدس را محاصره کردند. ولی چون قبلة نخستین مسلمانان، مکان مقدس بود بدون خونریزی و با امضای امان نامه ای وارد شهر شده و در وقت نماز در جای پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ که از آنجا معراج کرده بودند و حالا(مسجد الصخرة) نامیده می شود نماز خواندند و نام شهر را بیت المقدس گذاشتند. در سال 1059 میلادی به تحریک پاپ اوربن، نصاری اروپا به سوی بیت المقدس حرکت کردند و با شکست دادن مصریان که در زمان مأمون حاکم آنجا شده بودند شهر را تصرف کرده و همة اهل شهر را کشتند. چنان که به نقل مورخان مسیحی هفتاد هزار مسلمان ساکن شهر قتل عام شدند. در سال 1187 میلادی (583 هـ .ق) صلاح الدین ایوبی به آنجا لشکر کشی نموده و شهر را تصرف کرد و نهایت رأفت را با مردم روا داشت. اجازه تخریب هیچ عبادتگاهی را نداد و به تجدید بنای مساجد ویران پرداخت. در کشاکش تاریخ جنگهایی برای سلطه بر آنجا صورت می گرفت.
همچنین در بخش دیگر این برنامه به روز جهانی بدون خشونت اشاره می شود.
دوم اکتبر سالروز تولد مهاتما گاندی رهبر استقلال هند به عنوان روز بین المللی نفی خشونت انتخاب شده است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد به منظور ترویج فرهنگ صلح، تسامح و تفاهم و عاری از خشونت از دولت ها از نهادهای تحت پوشش این سازمان، سازمان های منطقه ای و سازمان های غیردولتی و نیز افراد دعوت کرد روز دوم اکتبر را به عنوان روز نفی خشونت گرامی بدارند و به ترویج فرهنگ نفی خشونت از طریق آموزش و ارتقای آگاهی عمومی کمک کنند.
برنامه سرزمین من کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که به تهیه کنندگی امیررضا راز ساعت 13:00 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من