سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

گذری بر افتتاح کتابخانه ملی در "سرزمین من"


در برنامه سرزمین من امروز 3 شهریورماه 1400 ماجرای افتتاح کتابخانه ملی روایت می شود.

1400/06/03
|
10:11

مجله رادیویی "سرزمین من" سه شنبه 3شهریور ماه در بخشی به موضوع اشغال ایران به دست شوروی و انگلستان در سال 1320 اختصاص دارد .
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در 9 شهریور 1318 (1 سپتامبر 1939)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد اما پس از آغاز تهاجم آلمان به شوروی به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی، این بی‌طرفی ناپایدار بود. نیروهای متفقین به بهانهٔ حضور کارشناسان آلمانی در ایران این کشور را اشغال کردند.
در روز 3 شهریور 1320، ابتدا نیروهای شوروی از شمال و شرق از زمین و هوا به ایران حمله‌ور شدند و سپس نیروهای بریتانیایی نیز از جنوب و غرب حمله کردند و شهرهای سر راه را یک‌به‌یک به سرعت اشغال کردند و هر دو به سمت تهران حرکت کردند. ارتش ایران به سرعت متلاشی شد. رضاشاه با فشار متفقین به خصوص بریتانیا سریعاً استعفاء داد و سپس با گذشتِ مدت‌ها کشمکش بینِ روس‌ها با دیگر کشورهایِ متفقین بالاخره بر سر نوع حکومت جدید ایران و انتقال سلطنت به پسرش (محمدرضا) که ولیعهد پیشین نیز بود، به توافق رسیدند.
همچنین در بخش دیگر این برنامه به ماجرای افتتاح کتابخانه ملی ایران در 1316 باسی هزار نسخ چاپی و خطی اشاره می شود.
تـاریخچـه تشکیـل مجمـوعه کتابخانه بـه آغاز دهـه 1240 بـازمی گردد. 12 سال پس از تاسیس مدرسه دارالفنون در تهران در سال 1243 کتابخانه کوچکی در آن مدرسه تشکیل شد که بعدها هسته اولیه مجموعه کتابخانه ملّی ایـران به حساب آمد.
واژه ملّی بـه کـار رفتـه، به این معنی بـود کـه این کتابخانه هیچ گونه وابستگی به دولت ندارد. از این رو، نباید کتابخانه ملی معارف را سلف کتابخانه ملـی ایـران دانست.
در اواخر سال 1313 مهدی بیانی کـه به ریاست کتابخانه عمومی معارف منصوب شـده بـود، تأسیس کتابخانه ملّی ایران را بـه علی اصغر حکمت، وزیـر معـارف، پیشنهاد کرد وموافقت وی را جلب کرد.
بـا تلاش مهدی بیانی مجموعه کتابخانه عمومی معـارف که به 30 هزار نسخه خطـی و چـاپـی مـی‌رسیـد بـه ساختمان جدید- جنب مـوزه ایـران باستان- منتقـل و با نام کتابخانه ملی ایران در سوم شهریورسال 1316 افتتاح شد.
بخشی دیگر از برنامه "سرزمین من" در ادامه معرفی وزارا به مجلس و رای اعتماد نمایندگان به گفت و گو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیرامون صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم اختصاص دارد.
برنامه سرزمین من کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که به تهیه کنندگی امیررضا راز ساعت 12:45 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من