سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

گرامیداشت روز پزشک در «سرزمین من» رادیو فرهنگ

در برنامه سرزمین من یکشنبه 31 مردادماه به مناسبت سالروز میلاد ابو علی سینا به موضوع گرامیداشت روز پزشک پرداخته می شود.

1400/05/31
|
02:23

یکی از بخش های مجله رادیویی "سرزمین من" امروز به روز بزرگداشت ابو علی سینا اختصاص دارد.
در ایران، اول شهریور ماه، همزمان با زادروز بوعلی سینا، به پاس تألیفات و خدمات وی، به علوم پزشکی و فعالیت وی در این رشته، و تجلیل از پزشکان، روز پزشک نام گذاری شده‌است.ابوعلی سینا حکیم،فیلسوف،طبیب و دانشمند بزرگ ایرانی که در جهان با لقب "امیر پزشکان" شناخته شده، در 370 قمری (1 شهریور 359) در شهر بخارا به دنیا آمد.
در کشورهای دیگر، روزهای دیگری، با توجه به رویدادهای محلی برای روز پزشک در نظرگرفته شده‌اند.
ولی در ایران میلاد ابن سینا روز پزشک است ،در فرهنگ اسلامی، ارزش دانش گرانقدر پزشکی و فعالیت حرفه ای طبیب تا بدان اندازه والا و عظیم است که طبیب مظهر اسم شریف محیی و احیاء گری معرفی شده است و همچنین در متن فرهنگ و حیات اجتماعی مردمان این مرز و بوم نیز طبیب و طبابت از جایگاه ویژه و اهمیت والایی برخوردار بوده است.
ابوعلی سینا، نه تنها یکی از بزرگ ترین فیلسوفان جهان، بلکه یکی از برجسته ترین چهره های تاریخ پزشکی در همه دوران هاست. مهم ترین اثر وی در پزشکی، کتاب قانون (القانون فی الطب) است که آن را پیش از سال 406 هجری قمری، یعنی در حدود 35 سالگی تألیف کرده است.
همچنین در بخش دیگر این برنامه به آثار و ابزارآلات برجای مانده در میراث ایرانی و آثار تاریخی برجای مانده پزشکی در ایران پرداخته می شود وموزه ملی تاریخ پزشکی معرفی می شود .
این موزه دربنایی قدیمی در منطقه امیر‌آباد تهران، با مساحتی بیش از 9000 متر مربع از بناهای بازمانده دوره قاجاری است که به منظور ارایه کامل و جامع پیشینه طب قدیم و پزشکی نوین ایران در زمینه‌های گوناگون و معرفی جایگاه آن در جهان پزشکی با تلاش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران و مشارکت سازمان میراث فرهنگی کشور از سال1380 خورشیدی فعالیت خود را آغاز کرده است ،آثار و اشیای به نمایش درآمده در این موزه، یافته‌های ملموس دوره‌های پیش از تاریخ، تاریخی و ابزار و ادوات پزشکی در دوره معاصر را دربرمی‌گیرد.
تدوین تاریخ جامع علوم پزشکی، ایجاد مرکز جامع اطلاع رسانی تاریخ علوم پزشکی، شناسایی منابع مکتوب،‌ مؤسسات و ‏افراد پژوهشگر، آثار، ادوات، اسناد و نسخ خطی مربوط به تاریخ علوم پزشکی، برگزاری برنامه‌های بزرگداشت مفاخر تاریخ ‏علوم پزشکی و معرفی خدمات و آثار ایشان و در نهایت ایجاد ارتباط و همکاری با سایر مراکز تحقیقاتی در زمینه تاریخ ‏علوم پزشکی ایران در داخل و خارج از کشور ، از جمله اهداف موزه ملی تاریخ علوم پزشکی است.
برنامه سرزمین من کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که به تهیه کنندگی امیررضا راز ساعت 12:45 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من