سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

از نخست وزیری شهید رجایی تا حق انحصاری کاوش‌های باستان‌شناسی در "سرزمین من"


در برنامه سرزمین من امروز( 20 مردادماه )به موضوعات مختلف تاریخی، فرهنگی و اجتماعی مناسب این‌روز پرداخته می شود.

1400/05/20
|
10:57

یکی از بخش های مجله رادیویی "سرزمین من" چهارشنبه 20 مردادماه به موضوع انتخاب شهید رجایی بعنوان نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران اختصاص دارد .
بیستم مردادماه در تاریخ انقلاب اسلامی مصادف با سالروز انتخاب شهید رجایی به‌عنوان نخست‏وزیر جمهوری اسلامی ایران در سال 1359 است.
پس از انتخاب ابوالحسن بنی‏صدر به ریاست جمهوری، به دلیل آن که مجلس شورای اسلامی، نامزدهای معرفی شده از طرف او برای احراز پست نخست‏وزیری را واجد صلاحیت‏های اسلامی و انقلابی نمی‏دانست کار اختلاف مجلس با بنی‏صدر بالا گرفت ودر نهایت قرار بر این شد که از میان هیئت پنج نفره‏ای از نمایندگان مجلس، فردی به‌عنوان نخست‌وزیر معرفی شود. از این رو پس از بررسی‏های طولانی و پس از حذف دو نفر از آنان به دلیل حزبی بودن، نظر هیئت سه نفره به اتفاق آرا بر این قرار گرفت که شهید رجایی شایستگی تصدی مسئولیت خطیر نخست‌وزیری را دارد.
در جریان رأی اعتماد مجلس که 153 رأی موافق اخذ شد، شهید رجایی با سه جمله خود را این‌گونه معرفی کرد: من مقلد امام، فرزند مجلس و برادر رئیس جمهورم.

همچنین در بخش دیگر این برنامه به ماجرای اعطاء حق انحصاری کاوش‌های باستان‌شناسی به فرانسه توسط مظفر الدین شاه 1279 اشاره می شود.
بیستم مرداد سالروز امضای قراردادی است که در آن، مظفرالدین شاه اجازه حفاری در سراسر ایران و همچنین اجازه خروج آثار به دست آمده از کاوش‌ها را به فرانسوی‌ها داد.
برنامه سرزمین من کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که به تهیه کنندگی امیررضا راز ساعت 12:45 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من