سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

از مشارکت مردم در کنترل بیماری کرونا تا نگاهی به اولین سکونت گاه انسان در "سرزمین من"

برنامه فرهنگی، تاریخی، اجتماعی "سرزمین من" امروز 9 تیرماه، به موضوعات مختلفی چون اهمیت مشارکت مردم در کنترل کرونا، کتاب مقدمه ای بر تاریخ ابن خلدون و اولین سکونت گاه انسان و آثار موزه ایران باستان می پردازد.

1400/04/09
|
12:51

برنامه « سرزمین من» که بررسی و بیان مسائل تاریخی و اجتماعی کشورمان اختصاص دارد امروز 9 تیرماه 1400، در بخش کرونا بیماری قرن، به موضوع اهمیت مشارکت مردم در کنترل بیماری کرونا می پردازد.
امروزه مشارکت مردم در رعایت شیوه نامه های بهداشتی و کنترل بیماری کرونا، موضوعی است که اهمیت آن بیش از پیش برای همگان آشکار شده است و در برنامه امروز سرزمین من بدان پرداخته می شود.
در بخش فرهنگی برنامه به ابن خلدون و اثر ایشان "مقدمه ای بر تاریخ" پرداخته می شود.
مقدمه ابن خلدون تنها در ابتدای سده 19م مورد توجه خاورشناسان قرار گرفت و در همان سده از این مرحله در گذشت و دیگر دانشمندان اروپا نیز آن را مورد پژوهش قرار دادند. این کتاب به ویژه به امور خراج، سیاست‌های مالی، نفوذ و مسکوکات و ادارات مربوط به آن‌ها مانند دیوان‌ها پرداخته و آن‌ها را روشن می‌کند. "مقدمه ای بر تاریخ" در ایران توسط محمد پروین گنابادی به فارسی ترجمه شده‌است.
همچنین در بخش کنکاش تاریخ "سرزمین من"، موضوع اولین سکونت گاه انسان در ایران و آثار بدست آمده در موزه ایران باستان بررسی می شود.
برنامه سرزمین من کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که به تهیه کنندگی امیررضا راز ساعت 12:45 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من