سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت ساعت 13:00 به مدت 60دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

بررسی رویدادهای تاریخی در « سرزمین من» رادیو فرهنگ / یادی از قیام 29 بهمن مردم تبریز

برنامه « سرزمین من» با موضوع بررسی رویدادهای تاریخی و گشتی در دیدنی ها و موزه های كشور یكشنبه 29 بهمن از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1402/11/29
|
09:18

مجله رادیویی «سرزمین من» رویدادهای تاریخی و اجتماعی را بررسی می كند.
این‌برنامه از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ پخش می شود و به وقایع و‌روزنگار تاریخی می پردازد ‌.
امروز در بخش « آن‌سوی تاریخ» محمد سجادی كارشناس و تحلیلگر سیاسی به تبیین تحولات تاریخی كشور می پردازد.
محمدرضا مختاری اصفهانی» پژوهشگر تاریخ معاصردر بخش «یادها و یادگارها» ؛مروری بر مهمترین رویدادهای سرزمین من در چنین روزی دارد.
در این دو‌بخش به قیام 29 بهمن مردم تبریز پرداخته می شود.
قیام 29 بهمن مردم تبریز، به قیام و تظاهرات مردم تبریز در 29 بهمن سال 1356 اشاره دارد كه مردم انقلابی تبریز به مناسبت بزرگداشت چهلمین روز شهدای قیام 19 دی قم دست به تظاهرات زده و مدتی كنترل شهر را از دست ماموران رژیم خارج كردند، اما به دستور استاندار، ارتش وارد عمل شده و ده‌ها نفر را به شهادت و صدها نفر را زخمی نمودند و در نهایت كنترل شهر را به دست گرفتند.
این قیام باعث شیوع سنت «چهلم‌ها» در كشور ایران شد و قیام مردمی را از شهری به شهر دیگر سرایت داد و به ترتیب یزدی‌ها، شیرازی‌ها، جهرمی‌ها، كازرونی‌ها و نهایتا همه ایران به پا خاستند و در آخر منجر به پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد
گفتگو با مجتبی شجاعی كارشناس سیاسی در خصوص اهمیت شركت در انتخابات از دیگر بخش های این برنامه است.
بسته صوتی برنامه به موضوع مشاركت سیاسی مردم و انتخابات اختصاص دارد و‌بخشی نیز با عنوان « رد روباه» پخش می شود.
همچنین در این برنامه با دكتر قریبی معاون پژوهشی پژوهشكده تاریخ معاصر گفتگو می شود و در ادامه نیز با توجه به برگزاری جشپاره رسانه های ایران پس از 6 سال با مسئولین نمایشگاه مطبوعات دراین خصوص گپ و گفتی انجام می شود.
برنامه «سرزمین من» كاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ به تهیه كنندگی محمدرضا حاج حیدری،كارشناسی محمد علی مومنی و گویندگی سید دانیال معنوی است كه ساعت 13 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
سرزمین من