سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

یادی ار سردشت ‌و‌آنچه برآن رفت در سرزمین من رادیو فرهنگ

مجله رادیویی « سرزمین من» امروز چهار شنبه 8 تیرماه در بخشی به روایت تاریخی فاجعه سردشت اختصاص دارد.

1401/04/08
|
09:39

35 سال از جنایت صدام علیه مردم سردشت می گذرد؛ جنایتی كه اولین مورد حمله شیمیایی بعد از جنگ اول جهانی بود و كودكان آن روز، مردان امروز هستند كه اثرات این جنایت را بر دوش می كشنده همین مناسبت در بخش گفتگوی ویژه برنامه « سرزمین من» به موضوع بمباران شیمیایی سردشت و روزمبارزه با سلاحهای شیمیایی و میكروبی در گفتگو با یكی از مسئولین از پدافند غیر عامل پرداخته می شود.
5 سال قبل حوالی ساعت چهار بعدازظهر یك روز تابستانی، بچه‌ها با هیاهوی كودكانه‌شان در كوچه بازی می‌كردند. پدران بر سر زمین و مادران نیز در بازار مشغول خرید مایحتاج خانه بودند. در آن هوای نه چندان گرم، پیرزنان هم از پشت پنجره به جنب‌ و جوش مردم نگاه می‌كردند تا اینكه از دور صدای غرش هواپیماهای جنگی به گوش رسید و همه فكر كردند كه مانند دفعات قبل است. اما انگار برای لحظاتی زمان ایستاد و صدای مهیب همراه با دود هر گونه واكنشی را از انسان‌ها سلب كرد.
چهار نقطه پرازدحام شهر سردشت در هفتم تیرماه سال 1366 از سوی نیروی هوایی رژیم بعث با هفت بمب خردل مورد اصابت قرار گرفت. 2 بمب در بازار شهر، 2 بمب در منطقه مسكونی و سه بمب دیگر نیز در باغ‌های مجاور شهر فرود آمد
از شهر 12 هزار نفری سردشت، 130 نفر در دم به شهادت رسیدند و بیش از هشت هزار نفر هم دچار عوارض شیمیایی شدند. شهری مظلوم كه به عنوان نخستین شهر دنیا مورد حمله شیمیایی بعد از جنگ جهانی اول و تصویب كنوانسیون‌ منع سلاح‌های شیمیایی لقب گرفت و به خاطر این جنایت دشمن، این روز به عنوان «روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میكروبی» نامگذاری شد.
در بخش آوان این برنامه رادیویی با عبدالرضا مجدی درباره آثار گودین تپه همراه شده و بخش دیگر گفتگوی ویژه برنامه به اولین قرارداد مرزی در جهان بین دولت ایران(مادها) و دولت لیدی(آناتونی غربی) در گفتگو با یك استاد روابط بین‌الملل در باره این پیمان اختصاص دارد.
بخش گل نوشته های تخت جمشید
همراه با دكتر عبدالمجید ارفع است و در گفتگوی روز سرزمین من به تمدن لیدی و مواجه ایران باستان با آن پرداخته می شود .
«امروز در تاریخ سرزمین من »با رضا مختاری اصفهانی است كه روایت های تاریخ روز را بیان‌می كند.
برنامه سرزمین من كاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است كه ساعت 13:00 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من