سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

نگاهی به آیین های مشترك ماه مبارك رمضان تا تاریخ نگار اعلام پایتختی تخت جمشید در مجله رادیویی «سرزمین من»

برنامه «سرزمین من» شنبه 27 فروردین ماه در بخشی كارشناسی به آیین های مشترك ماه مبارك رمضان در كشور و همچنین نگاهی به سالروز اعلام پایتختی تخت جمشید اختصاص دارد.

1401/01/27
|
09:33

شنوندگان رادیو فرهنگ در بخش آوان برنامه « سرزمین من » همراه با عبدالرضا مجدی می شوند و وی درباره آیین های مشترك ماه مبارك رمضان در اقوام ایرانی مطالبی را بیان می كند.
گفتگوی روز این برنامه به اعلام پایتختی تخت جمشید اختصاص دارد كه دكتر علیرضا عسكری چاوردی دانشیار باستان شناسی به این موضوع می پردازد.
گفتنی است اردشیر یكم (به نوشته مورخان یونانی؛ اردشیر درازدست) كه بر جای پدر نشسته و شاه ایران شده بود، نیمه آپریل سال 465 پیش از میلاد تصمیم گرفت كه تخت جمشید پایتخت اول ایران «شاه‌نشین» باشد. [مورخان یونان باستان تخت جمشید را در جهان به «پرسپولیس» معروف ساخته‌اند].
7 روز پس از نوروز تصمیم شاه وقت به انتقال پایتخت سلطنتی از پاسارگاد به تخت جمشید [كه فاصله‌ای زیاد از هم ندارند] اعلام شده بود تا به اطلاع مردم برسد. چرا این تصمیم چهار هفته پس از نوروز اتخاذ و اعلام شده بود؟ زیرا اهمیت روز ملی ایرانیان (نوروز) چنان بوده است كه نباید تحت الشعاع پایتخت اعلام‌شدن شهر تازه‌ساز تخت جمشید قرارمی‌گرفت. طرح ساختن تخت جمشید از داریوش یكم است.
در بخش گفتگو نیز همراه با دكتر زینلی استاد تمام تاریخ دانشگاه اصفهان و مدیرگروه تاریخ درباره قرارداد صلح ایران و عثمانی در پی جنگ سه ساله در سال 992(1613 میلادی) اصفهان می شنویم .
بخش « به عشق علی علیه السلام »، گفتگوی ویژه همراه با حجت‌الاسلام والمسلمین بجستانی در باره اهمیت كمك كردن به ایتام در ماه مبارك ، بیان احكام رمضان با كارشناسی حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح زاده، امروز در تاریخ سرزمین من همراه با رضا مختاری اصفهانی درباره وقایع تاریخی امروز در ایران و... از دیگر بخش های مجله رادیویی« سرزمین من» است.
برنامه سرزمین من كاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است كه به تهیه كنندگی حاج حیدری ساعت 13:00 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من