سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

عطر ماه مبارك رمضان در مجله رادیویی «سرزمین من»

رادیو فرهنگ در «سرزمین من» چهارشنبه 17 فروردین ماه به آیین‌ها و احكام ماه مبارك رمضان و بررسی رویدادهای تاریخی روز می‌پردازد.

1401/01/17
|
11:23

در مجله رادیویی "سرزمین من" امروز در بخش "آوان" ، همراه با عبدالرضا مجدی درباره آیین های مشترك ماه مبارك رمضان در اقوام ایرانی می‌شنویم.
بخش "گفتگوی روز" نیز دكتر بهمن زینلی، درباره جنگ اول جهانی و دلایل ورود آمریكا به آن می‌گوید.
یك قرن پیش آمریكا در حالی وارد جنگ جهانی اول شد كه قدرت‌های اروپایی درگیر جنگ سختی بودند كه میلیون‌ها نفر را كشته و قاره اروپا را ویران كرده بود. آمریكایی‌ها كه از زمان شروع جنگ در اوت 1914، اعلام بیطرفی كرده بودند، در پی حمله زیردریایی آلمانی به یك كشتی انگلیسی به نام لوسیتانیا كه منجر به كشته شدن 1201 مسافر شد كه صدها تن از آنها آمریكایی بودند، در 6 آوریل 1917 وارد جنگ شدند و تا پایان در این جنگ حضور داشتند.
"احكام رمضان" عنوان بخش دیگری از مجله رادیویی "سرزمین من" است كه حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح زاده اجرا می‌كنند.
در بخش "گفتگوی روز" برامه نیز ، قیام شیخ محمد خیابانی ، همراه با دكتر موسی فقیه حقانی بررسی می‌شود.
قیام خیابانی قیامی با اهداف آزادیخواهانه و دموكراتیك بود كه توسط شیخ محمد خیابانی علیه حكومت مركزی در تهران در فروردین ماه 1299 خورشیدی آغاز و با كشته شدن وی در شهریورماه همان سال سركوب شد.
قیام در تاریخ 16 فروردین 1299 آغاز گردید و پیش زمینه آن اعتراض و برگزاری جلسات سخنرانی بعضی از اعضاء كمیته تبریز حزب دموكرات آذربایجان به سیاست‌های دولت مركزی و قرارداد 1919 بود. متعاقب برگزاری جلسه سخنرانی خیابانی در ساختمان تجدد و حتی قبل از آن عده‌ای از فعالان توسط اداره نظمیه دستگیر شده بودند‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍. با وجودیكه سردار انتصار رئیس نظمیه سعی در میانجیگری و وساطت داشت ولی قوای نظمیه مقر حزب در ساختمان تجدد را محاصره نمودند ولی باگذشت زمان تجمع مردم بیشتر شده و در روز چهارشنبه 17 فروردین تظاهرات گسترده‌ای صورت گرفت و با به بن بست رسیدن مذاكرات و تهدید خیابانی قوای نظمیه عقب نشینی نموده و اداره نظمیه به حزب دموكرات محول شد و مارشال بیورلینگ و معاونانش روز پنج شنبه مجبور به ترك تبریز بطرف تهران شدند.

همچنین؛ "امروز در تاریخ" سرزمین من نیز همراه با رضا مختاری اصفهانی، وقایع تاریخی امروز در ایران بررسی می‌شود.
و در بخش "گفتگوی ویژه" ، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین بجستانی، درباره ماه مبارك رمضان و معرفی اعمال این ماه(صله ارحام بویژه پدر و مادر)، صحبت می‌شود.

برنامه سرزمین من كاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است كه به تهیه كنندگی حاج حیدری ساعت 13:00 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من