زیر ساخت های لازم برای سکونت دائمی در روستاها

ایجاد زیر ساخت های لازم برای سکونت دائمی در روستاها الزامی است.

1400/09/09
|
07:15


رئیس فراکسیون توسعه متوازن مجلس دکتر خدابخشی در رادیو فرهنگ گفت:اگر ما مناطقی از کشور را که مبدا مهاجرت هستند تقویت کرده و در روستاها زیرساخت های لازم برای سکونت دائم را ایجاد کنیم علاوه بر کاهش مهاجرت ها، حاشیه نشینی نیز کم می شود.
محمد خدابخشی رئیس فراکسیون توسعه متوازن کشور در برنامه زنده «در مسیر توسعه» که روز (دوشنبه،8آذر ماه) از شبکه رادیویی فرهنگ با موضوع «آسیب های اجتماعی در کشور» پخش شد، در این خصوص گفت: کنترل آسیب های اجتماعی مخصوصا چهار موضوع مهم آن یعنی حاشیه نشینی ،اعتیاد ،طلاق و فقر بارها مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است و همچنین ضرورت کنترل این آسیب ها در طرح های توسعه کشور نیز مدنظر بوده اند.

حاشیه نشینی معلول توسعه نامتوازن است

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به هدف گذاری هایی که در برنامه ششم توسعه برای آسیب های اجتماعی انجام شده است ،گفت: حاشیه نشینی معلول توسعه نامتوازن کشور است و بر اساس گزارش های منتشر شده در حال حاضر بیش از 11 میلیون نفر در کشور حاشیه نشین بوده که شامل 18 درصد جمیعت شهرها می شود و از همین تعداد بیش از 53 درصد حاشیه نشین ها در کلانشهر ها مستقر هستند.

وی افزود: طبق هدف گذاری برنامه ششم توسعه باید با روش‌های مختلف مانند انجام عملیات باز آفرینی، سالانه به صورت متوسط 10 درصد از جمعیت حاشیه نشینی کاهش پیدا می کرد که متاسفانه انجام نشده است.

نبود زیرساخت های مناسب حاشیه نشینی را افزایش داده است

رئیس فراکسیون توسعه متوازن مجلس با اشاره به لزوم تقویت مبداءهای مهاجرت در کشور ،گفت: اگر ما مناطقی از کشور را که مبدا مهاجرت هستند، تقویت کرده و در روستاها زیرساخت های لازم برای سکونت دائم را ایجاد کنیم علاوه بر کاهش مهاجرت ها، حاشیه نشینی نیز کم می‌شود زیرا مهاجرت از مناطق محروم به حاشیه شهرها یکی از دلایل افزایش حاشیه نشینی است که ضرورت دارد در برنامه های توسعه بعدی این موضوع به جد مدنظر قرارگرفته و برای اتباع مهاجر نیز دستورالعمل های مشخصی تدوین شود.

خدابخشی با اعلام اینکه اعتیاد نیز یکی از مهم ترین آسیب های اجتماعی کشور است، افزود: بر اساس آمار منتشر شده حدود 30 درصد از مواد مخدر تولید شده در کشور افغانستان وارد ایران می شود و همین موضوع علت گسترش اعتیاد در کشور است و باعث شده نتوانیم بر هدف گذاری های برنامه ششم توسعه دست پیدا کنیم.

تجارت مواد مخدر پر هزینه شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به موادی از برنامه ششم توسعه گفت: طبق هدف گذاری های انجام شده در این برنامه باید اعتیاد در کشور 25 درصد کاهش پیدا می کرد که متاسفانه محقق نشده است.

خدابخشی افزود: اگر بخواهیم اقداماتی که در خصوص مقابله با اعتیاد انجام می دهیم اثرگذار باشد باید تجارت مواد مخدر که صرفه اقتصادی فراوان دارد را هزینه بر کرده و با استفاده از روابط دیپلماتیک با کشورهای همسایه این تجارت را کنترل کنیم.

وضعیت طلاق در کشور نگران کننده است

نماینده مردم الیگودرز در خصوص وضعیت طلاق در کشور گفت: شاخص های موجود طلاق در کشور نگران کننده است و روند فعلی آن افزایشی است.

وی افزود: طبق هدف گذاری های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه، سازمان بهزیستی مکلف به راه اندازی فوریت های اجتماعی ،مددکاری و مشاوره بوده تا با همین موارد طلاق را تا 20 درصد کاهش دهد.

رئیس فراکسیون توسعه متوازن مجلس گفت: شاخص های مرتبط با فقر بیانگر افزایشی بودن روند آن است و همچنین طبق برنامه ششم توسعه، باید ضریب جینی(فاصله طبقاتی) تا مرز 34 صدم درصد کاهش پیدا می کرد که اکنون متاسفانه نه تنها کم نشده است بلکه افزایش پیدا کرده و طی سالیان اخیر هر ساله افرادی بیشتری به زیر خط فقر منتقل شده اند.

وی در پایان تاکید کرد: باید مبدا مهاجرت ها مورد توجه قرار گیرد و زیر ساخت های لازم برای کاهش مهاجرت ها توسعه پیدا کرده و برای اتباع مهاجر نیز برنامه ریزی‌های لازم صورت بگیرد.

سیستم آموزشی کشور اولین مقصر آسیب های اجتماعی است

در ادامه سیدغنی نظری خانقاه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: آسیب های اجتماعی مربوط به یک منطقه خاص نیست بلکه خود معلول بوده و علت های آن نیز مشخص است.

وی با اعلام اینکه سیستم آموزشی کشور اولین مقصر آسیب های اجتماعی است، تاکید کرد: آیا ما آموزش های لازم برای جوانان ارائه داده ایم تا گرفتار این آسیب ها نشوند؟ یا چقدر در آموزش مهارت های زندگی طی سالیان اخیر موفق بوده ایم؟ ما به محصلان تنها کتب درسی مانند ادبیات و... آموزش داده ایم و هیچوقت نحوه رفتار ،گفتار،قدرت نه گفتن و نحوه دفاع از خود در مقابل آسیب ها را آموزش نداده ایم .

سیاست های توسعه خانواده محور باشد

در ادامه محمود علی گو سرپرست امور آسیب دیده گان سازمان بهزیستی ضمن بیان نظرات خود در این خصوص گفت: بخش قابل توجه حاشیه نشینان کشور ما را اتباع تشکیل داده اند که این تعداد در شهرهای بزرگ بیشتر است.

وی تاکید کرد: اگر سیاست های توسعه خانواده محور نباشد محکوم به شکست است.

برگزاری جلسات قرارگاه پیگیری آسیب های اجتماعی

در ادامه علی محمد قادری رئیس سازمان بهزیستی با اعلام نقطه نظرات خود افزود :هم اکنون جلسات قرارگاه پیگیری آسیب های اجتماعی یا عضویت استاندار تهران به شکل مرتب برگزار می شود که دو موضوع مهم ساماندهی کودکار کار و توانمند سازی معتادان متجاهر دو خروجی این قرار گاه تا کنون بوده اند.

دسترسی سریع