گرامیداشت عباس کیارستمی در "چراغداران" رادیو فرهنگ

برنامه مستند «چراغداران» رادیو فرهنگ امروز شنبه 24مهر ماه به گرامیداشت عباس کیارستمی؛ فیلمنامه‌نویس و کارگردان صاحب سبک ایرانی اختصاص دارد.

1400/07/24
|
10:43

در برنامه « چراغداران» که شرح کوتاهی از زندگی مفاخر ادبی و فرهنگی کشورمان است امروز استاد بهروز رضوی بخش هایی از داستان زندگی کارگردان ایرانی؛ عباس کیارستمی را روایت می کند.
عبّاس کیارستمی متولد 1 تیر 1319؛  کارگردان، فیلمنامه‌نویس،  تدوین‌گر، عکاس، تهیه‌کننده، گرافیست، کارگردان هنری، نویسنده و نقاش ایرانی بود. او فیلم‌سازی تأثیرگذار در سینمای جهان به‌شمار می‌آید و آثار وی با استقبال فراوان ناقدان، داوران، کارگردانان، فستیوال‌ها و بنیادهای فرهنگی و هنری جهان روبه‌رو شده‌است.
کیارستمی از سال 1970 میلادی در کارِ سینما شروع به فعالیت کرد و بیش از 40 فیلم سینمایی، کوتاه و مستند ساخت. از مهم‌ترین کارهایش می‌توان به: سه‌گانه کوکر، کلوزآپ (1990)، طعم گیلاس (1997)، و باد ما را خواهد برد (1999) اشاره کرد. او در دوره پایانی کارش به فیلم‌سازی بیرون از ایران روی آورد که حاصلش فیلم‌هایی مانند کپی برابر اصل (2010) و مثل یک عاشق (2012) بود.
کیارستمی علاوه بر سینما در کارهای دیگر هنری از جمله شعر، عکاسی، چیدمان، موسیقی، طراحی گرافیک، طراحی و نقاشی نیز فعال بود. او را باید در زمرهٔ سینماگران موسوم به موج نوی سینما در ایران و همتای سهراب شهیدثالث و پرویز کیمیاوی به‌شمار آورد. سادگی، استفاده از کودکان به عنوان نقش اول و قهرمان داستان، سبک مستندگونه، بهره‌گیری از فضاهای روستایی، حذف کارگردان، شاعرانگی و نیز مکالمهٔ شخصیت‌ها در سواری برخی از ویژگی‌های فیلم‌های کیارستمی است.
کیارستمی برنده چندین جایزهٔ بزرگ سینمایی است. وی پنج بار نامزد جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن شد و در سال 1997 در پنجاهمین دورهٔ جشنواره فیلم کن برای فیلم طعم گیلاس این جایزه را گرفت. وی در جشنواره‌های متعدد معتبر فیلم جهان به عنوان داور حضور داشته‌است و با 4 دوره داوری در جشنواره فیلم کن در سال‌های 1993، 2002، 2005 و 2014 در میان هنرمندان ایرانی پیشتاز است. وی همچنین با دریافت 32 دست‌آورد شخصی، پرافتخارترین هنرمند ایران به‌شمار می‌رود.
کیارستمی از جمله کارگردانانی است که پس از انقلاب 1357 ایران در کشور باقی ماند. او بر این باور است که «تصمیم به ماندن» مهم‌ترین تصمیم او برای زندگی حرفه‌ایش بوده‌است. او می‌گوید که حضور همیشگی اش در ایران و ملیت ایرانی توانایی او در ساخت فیلم را دو چندان کرده‌است.
او در تیرماه سال 1395 برای درمان راهیِ فرانسه شد و سرانجام روز 14 تیر در یکی از بیمارستان‌های فرانسه درگذشت. پیکر او 20 تیرماه 1395 در لواسان به خاک سپرده شد.
برنامه «چراغداران» را به تهیه کنندگی حسینی باغسنگانی و روایت بهروز رضوی ساعت 12:15 روی موج‌اف ام ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید .

دسترسی سریع