همراهی رادیو فرهنگ با مردم‌ گرفتار بلایای طبیعی

رادیو فرهنگ در برنامه‌های مختلف به بحث وضعیت مردم پس از وقوع بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله ‌و.. می پردازد.

1400/07/24
|
10:38

سید میثم کطاییان مدیر پخش شبکه رادیویی فرهنگ در خصوص برنامه های این شبکه رادیویی در اطلاع رسانی و پیگیری مردم زلزله زده اندیکا گفت :رادیو به خاطر سهل الوصول و در دسترس بودن به عنوان رسانه بحران در همه جای دنیا نقش ویژه ای ایفا می کند و به عنوان رسانه مرجع در میان آحاد مردم محسوب می شود.
وی ادامه داد :رادیو فرهنگ سعی کرده تا وظیفه خود را در مواقع بحران از جمله زلزله به خوبی ایفا کند و با ایجاد مجموعه مدیریت بحران و تولید برنامه ها ی کوتاه آموزشی، بسته های مناسب رادیویی آمادگی واکنش سریع در چنین شرایطی داشته باشد و ضمن اطلاع رسانی از وضعیت موجود در مناطق زلزله زده و گزارش مستند از محل با نیاز سنجی در کنار مسئولان و مردم باشد به همین منظور یکی از برنامه های ویژه که یه معرفی جهادگران و موسسات و مراکز امدادی که در این شرایط نقش آفرین هستند اختصاص دارد برنامه « ایران جغرافیای مهربانی » است .
وی ادامه داد: ملت ایران همواره نشان داده‌اند که هنگام وقوع بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه، کمک به اقشار آسیب دیده را یک ضرورت اجتناب ناپذیر می‌دانند و با اهدای کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود صحنه‌هایی از حماسه همدلی و همدردی با اقشار مختلف آسیب پذیر را رقم می‌زنند و رادیو فرهنگ به عنوان رسانه‌ای همراه با مردم در فرهنگسازی و ترویج نیکی‌ها برنامه «ایران؛ جغرافیای مهربانی» را به منظور قدردانی از مردم طراحی کرده است.
کطاییان عنوان کرد : این‌برنامه امروز ( شنبه 24 مهر ماه )به بررسی و‌رسیدگی به مردم زلزله زده اندیکا اختصاص دارد ‌‌ساعت 16:00 پخش می شود.

روایتی مستند از کمک مردم به زلزله زدگان سرپل ذهاب در« بهار زندگی»

کطاییان همچنین توضیح داد : « بهار زندگی» نیز عنوان مستندی از سمیه نجفی گزارشگر رادیو فرهنگ است که به کمک مردم به زلزله زدگان سرپل ذهاب اختصاص دارد.

وی افزود : در این برنامه مستند "بهار زندگی"، سمیه نجفی گزارشگر رادیو فرهنگ روایتگر کمک مردم به زلزله زدگان سرپل ذهاب می شود.در ماجرای زلزله سرپل ذهاب، مردم همیشه در صحنه ایران با همت عالی و بزرگ منشی و احساس همبستگی ملی شان به یاری هموطنانشان شتافتند و تلاش کردند در کنار هم، در حد توان و بضاعت شان از تلخی اتفاق دردناک زلزله کرمانشاه بکاهند و در این مستند گوشه ای از این همیاری و بزرگ منشی ملت ایران روایت می شود
مدیر پخش رادیو فرهنگ همچنین راه اندازی کتابخانه برای کودکان و نوجوانان و‌دعوت از خیرین برای تجهیز آن از را دیگر دستاوردهای این سفر برای تولید مستند رادیویی عنوان کرد که در قالب برنامه‌« مستند فرهنگ» ساعت 20:00 پخش می شود .
وی از پخش برنامه‌ "قلمرو فرهنگ" با موضوع مردم زلزله زده اندیکا خبر داد ‌وگفت :برنامه « قلمرو فرهنگ» نیر به تهیه کنندگی محمدرضا حاج حیدری ساعت 10:30 روز شنبه از رادیو فرهنگ پخش می شود و آخرین گزارش‌ها از زمین لرزه در قلعه خواجه اندیکا خوزستان ،بررسی اسیب های وارد شده به مناطق و وضعیت ساکنین خسارت دیده از زلزله و چگونگی حل مشکلات و کمبودها در این مناطق از زبان مردم و اسیب دیدگان ‌و مسئولان از جمله محورهای این برنامه است .
گفتنی است ، وقوع چند زمین لرزه با شدت‌های مختلف از هفته گذشته آرامش مردم شهرستان اندیکا به ویژه مرکز آن قلعه خواجه در شمال شرق خوزستان را سلب کرده است و نیروهای امدادی برای کمک رسانی عازم این منطقه شده‌اند.
اندیکا با مرکزیت شهر قلعه خواجه دارای سه بخش و با جمعیت حدود 80 هزار نفر و مساحت 2 هزار و 300 کیلومتر مربع در شمال شرق خوزستان واقع است.
21 روستای در شهرستان اندیکا بر اثر وقوع این زمین لرزه دچار خسارت شدند و به 200 واحد مسکونی شهرستان ایذه نیز خسارت وارد شد.
امدادگران جمعیت هلال احمر به افراد آسیب دیده از زلزله در شهرستان اندیکا امدادرسانی کردند و اقلامی نظیر چادر اسکان، پتو، موکت نایلون پوششی، برنج ،حبوبات، کنسروجات و اقلام بهداشتی در بین خانوارهای آسیب دیده از زلزله توزیع شده است.

دسترسی سریع