آخرین اخبار جشنواره تئاتر فجر

گفتگو با آقای حسن رونده مدیر امور استان‌های اداره كل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

1402/09/16
|
19:59

رونده در برنامه صبح به وقت فرهنگ گفت :

بی‌تردید جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، مهم‌ترین رویداد نمایشی كشور است كه ریشه‌های آن در جشنواره‌های استانی رشد می‌كنند.

جشنواره‌های تئاتر استانی در سال 1402، از 6 آبان آغاز شد و 3 آذر به پایان رسید.

ویژگی این دوره از جشنواره‌‌ها كه در 33 استان برگزار شد، اضافه شدن بخش خیابانی بود. برگزیدگان هر دو بخش خیابانی و صحنه‌ای این رویداد، به جشنواره تئاتر مناطق فجر راه پیدا كردند.


حضور و مشاركت هنرمندان در این دوره بسیار چشمگیر بود. از جمع بی‌شماری كه كه متقاضی حضور در سی‌وپنجمین دوره جشنواره‌های تئاتر استانی كشور بودند، 5719 هنرمند به این رویداد هنری راه پیدا كردند و در سراسر كشور به رقابت پرداختند.

پس از انتشار فرا‌خوان جشنواره‌های استانی، 1331 گروه نمایشی درخواست خود را ثبت كردند كه از این میان، 869 نمایش صحنه‌ای و 462 نمایش خیابانی بودند.

پس از بررسی هیئت انتخاب آثار در هر استان، درمجموع 480 نمایش به جشنواره‌ها راه پیدا كردند كه شامل 283 اثر صحنه‌ای و 197 نمایش خیابانی بودند.

هیئت‌‌های داوری، به مدت نزدیك به یك ماه، آثار شركت‌كننده را ارزیابی كردند و درنهایت 130 نمایش به‌عنوان برگزیدگان این رویداد بزرگ كشوری معرفی شدند كه 75 نمایش صحنه‌ای و 55 اثر خیابانی را دربرمی‌گیرد. پس از رقابت این آثار در جشنواره مناطق، برگزیدگان به چهل‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه‌ پیدا می‌كنند.

دسترسی سریع