انسان هوشمند

گفتگو با دكتر علی شاكر پژوهشگر هوش مصنوعی در برنامه هفت اقلیم

1402/09/14
|
12:17

دكتر علی شاكر در این برنامه در مورد پیچیدگی های هوش مصنوعی صحبت كرد و گفت :

پیشینه هوش مصنوعی به كشف رمز دستگاه هوشمند در جنگ جهانی دوم بر می گردد. او در ادامه افزود :

برنامه­ های هوش مصنوعی می­توانند بر روی سیستم‌های ربات تعبیه شوند و با ادغام در یكدیگر، ربات­های با هوش مصنوعی را ایجاد كنند. هوش مصنوعی نقشی كلیدی در هوشمندسازی ربات­ها دارد و از سوی دیگر، رباتیك، هوش مصنوعی را وارد دنیای واقعی می‌كند و با اشیا و زمان­ های واقعی مواجه می­كند.

به این ترتیب، در كنار این كه رباتیك با اجزای مكانیكی مانند كامپیوترها، افكتورها و حسگرها سر و كار دارد، هوش مصنوعی به استدلال و درك آن كمك می­كند. این دو با هم می­توانند روش­های حل مسئله جدیدی ایجاد كنند و به طور موثر عمل كنند و یكدیگر را تكمیل كنند.

ربات­های عادی معمولاً برنامه های از پیش تعیین شده­ای دارند تا مجموعه خاصی از وظایف را با در نظر گرفتن محدودیت­هایی انجام دهند. اما یك ربات هوشمند می تواند كارهایی مانند درك، تجزیه و تحلیل را به صورت مستقل انجام دهد.

یكی دیگر از مزایای استفاده از هوش مصنوعی در رباتیك، بینش كامپیوتری است. بینش كامپیوتری یك نوآوری تحت هوش مصنوعی است كه به ربات كمك می­كند تا نقش مهمی در فعالیت­های امنیتی، بهداشتی، سرگرمی و… ایفا كند. در واقع، این نوآوری می­تواند اطلاعات مهم را به طور مستقل از یك یا چند تصویر شناسایی، تجزیه و تحلیل و درك كند و به طور خلاصه درك بصری را امكان ­پذیر كند.

برخی از نمونه ­های كاربردی درك بصری عبارت ­اند از:

تشخیص، تفسیر و تبدیل متن دست­نویس یا اسكن شده به متن قابل اجرا
تشخیص چهره و شناسایی حالات مختلف انسان كه به مجموعه اطلاعات مرتب شده و یادگیری می­ افزاید
تشخیص اشیا كه می­تواند به ثبت داده­ ها همراه با تخمین فاصله بین جسم و ربات كمك كند.
حوزه ­هایی كه بینش كامپیوتر می­تواند به آن­ها كمك كند عبارت ­اند از: كشاورزی، صنعت، تشخیص چهره، پزشكی قانونی، امنیت، نظارت بر آلودگی، رباتیك، حمل و نقل، تشخیص حركت، وسایل نقلیه خودكار، كمك ­های پزشكی و انواع تشخیص ­ها.
شاكر در پایان گفت :
ربات های دارای هوش مصنوعی در حقیقت پل ارتباطی بین هوش مصنوعی و رباتیك هستند. می توان گفت بسیاری از ربات هایی كه تا قبل از سال های اخیر ساخته شده بودند، دارای هوش نبودند. بسیاری از این ربات ها همان طور كه گفته شد، برنامه ریزی شده اند تا یك سری حركت تكراری را انجام دهند و برای انجام این كارها نیازی به هوش مصنوعی نیست. این ربات ها در نحوه عملكرد بسیار محدود هستند و هوش مصنوعی كمك كرده است كه بتوانند وظایف پیچیده تر و سخت تری انجام دهند.

دسترسی سریع