تاریخچه بیمه در ایران و جهان

سیزده آذر روز ملی بیمه

1402/09/13
|
13:01

انسان‌ها از مدت‌ها پیش تا به امروز دنبال راهی برای جبران هزینه‌های درمانی خودشان بودند. آن‌ها برای جبران خسارت‌های احتمالی همواره به دنبال چاره‌ای می‌‌گشتند. چیزی كه امروز ما به عنوان بیمه می‌شناسیم؛ در گذشته هم مورد توجه انسان‌ها قرار گرفته بود. زیرا انسان از ابتدا با مشكلات و كمبودهای بسیار زیادی روبرو بود. مشكلاتی مثل: بیكاری، بیماری‌های مختلف، نقص عضو و حوادث مختلف همیشه همراه او بوده است. انسان‌ها در هر زمانی به دنبال راه حلی بودند تا با راه‌های مختلف بتوانند از این مشكلات رها شوند. آنها كم كم بیمه و تامین اجتماعی را تاسیس كردند كه امروزه كمك بسیار زیادی به انسان كرد. روز بیمه را هم در قدردانی از این صنعت كارا ایجاد كردند.
اما می‌توان گفت كه هنوز سوالات بسیار زیادی در این باره وجود دارد. اینكه روز بیمه چه روزی است و چرا این روز را روز بیمه انتخاب كردند؟ تاریخچه بیمه در ایران و جهان چیست؟ پیدایش بیمه در دنیا به چه طریقی صورت گرفته است؟ و نیز سوالات مختلف دیگری كه ممكن است در ذهن شما هم باشد. به همین دلیل در ادامه توضیحاتی را بیان می‌كنیم.

تاریخچه مختصر ایجاد بیمه در دنیا
اولین نتیجه و پیامد انسان در صنعت و تاریچه بیمه به دریانوردان و بازرگانان دریایی برمی‌گردد. بازرگانان چینی فهمیدند كه امكان غرق شدن یا دستبرد و سرقت همه قایق‌ها و كشتی‌های باربری‌شان در یك روز وجود ندارد. به همین دلیل برای پیشگیری از غرق شدن و سرقت كالاهای اساسی خودشان، بارها و كالاهایشان را در چند كشتی و قایق قرار دادند. با این كار در زمان وقوع اتفاق، تمام سرمایه خود را از دست نمی‌دادند.

بازرگانان فنیقی و بابلی روش جدیدی را در زمینه بیمه استفاده می‌كردند: آن‌ها برای تهیه هزینه كالاها و كشتی و قایق‌ها وام می‌گرفتند. به همین دلیل خطر سرقت و هر نوع حوادث غیر قابل پیش بینی را كسی كه وام دهنده بود قبول می‌كرد. یكی از قدیمی‌ترین اتفاق‌های این حوزه به بیمه دریایی بر می‌گردد؛ این بیمه برای یك كشتی ایتالیایی می‌باشد كه در سال 1347 ثبت شده است.تاریخچه صنعت بیمه در دنیا را شناختیم؛ اكنون بهتر است به تاریخچه این صنعت در ایران نیز اشاره‌ای داشته باشیم. این اشاره شامل تاریخ بیمه در ایران خواهد بود. فعالیت ابتدایی بیمه‌ای در ایران در سال1289 بوده است. در این زمان دو موسسه با نام‌های نادژدا و قفقاز مركوری كه روسی بودند فعالیت خود را در زمینه بیمه شروع كردند. از این تاریخ تا 25 سال بعد، حدود 13 شركت خارجی كار خود را در زمینه صنعت بیمه شروع كردند.
تشكیل بیمه ایرانی سال‌ها بعد یعنی در سال 1310 توسط یك فرد ایرانی مطرح شد. این شخص دكتر الكساندر آقایان بود. او سابقه كار و فعالیت در شركت بیمه روسی نادژدا را نیز در پرونده خود به همراه داشت. دكتر آقایان بعدها نامش را به علی اكبر داور وزیر مالیه آن زمان تغییر داد. در سال 1314 اولین شركت ایرانی بیمه با نام شركت سهامی بیمه ایران تاسیس شد. در همین روز بود كه داور با یك سخنرانی كوتاهی كه در افتتاحیه داشت منزل مسكونی خود را بیمه آتش سوزی كرد. این بیمه‌نامه به عنوان اولین بیمه نامه صادره ایرانی شناخته می‌شود.

دسترسی سریع