بسامدهای جشنواره تئاتر آیینی سنتی ایران

گفتگو با حسن رونده مدیر هماهنگی تئاتر استان های اداره كل هنرهای نمایشی در برنامه هفت اقلیم

1402/07/08
|
11:42

آقای رونده در این برنامه در مورد جشنواره تئاتر آیینی سنتی صحبت كرد و گفت :
از آنجاكه كارم را از شهرستان و از نقطه صفر شروع كردم، همیشه با عشق با كارهای مربوط به استان‌ها یا كارهای سنتی همكاری می‌كنم. امیدوارم همان‌طور كه امسال این جشنواره در استان‌ها برگزار می‌شود، این حركت ادامه پیدا كند. جشنواره آیینی و سنتی دوسالانه است و دبیران دوره‌های گذشته فرصتی 24 ماهانه داشتند اما من از زمانی كه حكم گرفتم تا كنون 8 ماه زمان داشتم و این كارم را سخت كرد. ما در 7 فروردین فراخوان را منتشر كردیم. 810 اثر هنری متقاضی حضور در جشنواره بودند و در كل 871 هنرمند در این دوره از جشنواره حضور دارند.

وی در این نشست بیش از اینكه در سخنان خود به ارایه آمار و گزارش‌ درباره جشنواره بیست و یكم بپردازد، به ذكر نكات پژوهشی و تاریخی درباره آیین و سنت و خاستگاه‌های نمایش‌های آیینی پرداخت. وی درباره بودجه جشنواره گفت كه مصلحت نمی‌داند به عنوان دبیر جشنواره بودجه را اعلام كند و بخش مالی اداره‌كل هنرهای نمایشی در این خصوص می‌تواند پاسخگو باشد.
دبیر بیست و یكمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی درباره چرایی مشاركت نكردن سازمان میراث فرهنگی در برگزاری بیست و یكمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی، تصریح كرد: تعدادی نامه‌نگاری با میراث فرهنگی داشتیم تا با هم در برگزاری جشنواره مشاركت داشته باشیم اما علیرغم نشست‌هایی هم كه با مدیران و مسئولان میراث فرهنگی برگزاری كردیم، پاسخی به ما داده نشد.

دسترسی سریع