جایگاه شهادت در نظام فكری آیت الله خامنه ای

گفتگو با دكتر محمد رسول تبیك در برنامه كتاب فرهنگ

1402/07/08
|
10:50

تبییك در این برنامه در مورد جایگاه شهید و شهادت در نظام فكری آیت الله خامنه ای (مدظله) صحبت كرد و گفت :
مجاهدت، فداكاری، ایثار و در نهایت شهادت، راهی است برای رسیدن به آرمان ها كه از متن اسلام ناب به ما رسیده است. حفظ این روحیه و فرهنگ است كه انسان ها را می تواند در میدان های گوناگون و در تمامی ناملایمات و سختی ها حفظ كند. كه در زمان ما ارزش مضاعفی دارد. علت هم این است كه امروز دشمنان اسلام نسبت به طول تاریخ مجهزترند. بارها در كلام رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای این موضوع تكرار شده كه بیانگر اهمیت آن در طول تاریخ انقلاب اسلامی می باشد.
«بهترین مردن ها، شهادت است. بالاترین اجرها برای انسانی كه در راه خدا مبارزه می كند، نوشیدن شربت گوارای شهادت است. خوشا به حال آن عزیزان، و گوارا باد بر آنها این نعمت بزرگ الهی! آنها با شهادت، اجرشان را گرفتند... پروردگارا ! تو را به حق خون شهیدان، تو را به حق اولیایت، تو را به حق صاحب الزمان (ارواحنافداه)، مرگ ما را هم به شهادت در راه خودت قرار بده. 1370/10/11»

تبییك در ادامه در مورد كتاب عطر شهادت صحبت كرد و گفت :

ما با شهدا معاصر بودیم و جهاد و ایثار و شهادت و گره‌گشایی‌ها و ایستادگی آنان در مقابل قدرتها را دیدیم اما نسل جوان، این موضوع را با وضوح وبِداهتی كه ما متوجه شدیم، نمی‌بیند، بنابراین هریك از علما، روشنفكران، دانشگاهیان و صاحبان مناصب دولتی، باید به تناسب جایگاه خود نقش‌آفرینی كنند.

او همچنین در پایان با اشاره به سخنان رهبری مقام شهید را تكریم كرد و گفت : حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نقشی كه مجاهدت شهدا در گشودن گره‌ها و برطرف كردن موانع به‌ویژه در هشت سال دفاع مقدس داشت، تاكید كردند: راه مقابله با جنگ شناختی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی جبهه دشمنان انقلاب اسلامی، استمرار راه شهدا و عمل به درس آنان یعنی مجاهدت، ایستادگی و مقاومت است.

دسترسی سریع