قطعی برق در راه است؟

گفتگو با محمد علی اكبری دبیر ستاد اطلاع رسانی برق توانیر در برنامه صبح به وقت فرهنگ

1402/03/17
|
10:12

اكبری در این برنامه در مورد رشد تقاضای مصرف برق در خرداد صحبت كرد و گفت : ما امسال با رشد 14 درصدی مواجه شدیم كه خبر خوشایندی نیست و نگران كننده است. اكبری در ادامه دلیل این امر را گرمای بی سابقه دمای هوا در خرداد خواند و گفت : مردم باید نكات لازم سیستمی رار عایت كنند و تا حد امكان از مصرف بی رویه خودداری كنند. او در ادامه از مردم خواست در صورت استفاده از كولرهای گازی دمای متناوب را در نظر داشته باشند تا در آینده دچار مشكل نشویم. ما با رعایت می توانیم عمر مصرف برق و میزان رضایت و رفاه مردم را افزایش دهیم.پارسال و در همین بازه زمانی میزان مصرف 49 هزار و 946 مگاوات بود كه مصرف روز گذشته نسبت به زمان مشابه پارسال بیش از 10 هزار مگاوات افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین میزان مصرف روز گذشته نسبت به‌روز قبل‌تر (جمعه 12 خرداد) كه عدد مصرف 53 هزار و 512 مگاوات بود افزایش حدود 7 هزار مگاوات یافته است.البته 5 هزار و 20 مگاوات از میزان مصرف برق مربوط به بخش صنایع بوده است.وزارت نیرو برای تأمین برق موردنیاز برنامه‌های متعددی را در دستور كار خود قرارداد كه دو برنامه اصلی آن، افزایش ظرفیت تولید برق و مدیریت مصرف مشتركان دسته‌بندی است. در بخش مدیریت مصرف برق بخش خانگی دو سیاست كلی وجود دارد كه یكی اجرای قانون افزایش پلكانی مصرف برای پُرمصرف‌ها و دیگری طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی است.مشتركان امسال باصرفه جویی در مصرف برق، به‌ازای هر كیلووات‌ساعت تا 2 هزار تومان معادل 20 برابر هزینه فروش برق پاداش صرفه‌جویی می‌گیرند كه این پاداش نسبت به سال گذشته رشد 20 برابر داشته است و شامل همه مشتركان خواهد شد.

میزان پاداش در نظر گرفته شده بسته به میزان مصرف برق متفاوت است و مشتركانی كه میزان مصرف خود را الگوی مصرف كاهش دهند تا 2 هزار تومان مشمول پاداش می‌شوند. البته هر چه میزان مصرف بیشتر باشد رقم پاداش هر كیلووات‌ساعت برق نیز كمتر می‌شود.

دسترسی سریع