حلقه گمشده سینمای كودك و نوجوان

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: در سینمای كودك با ضعف فیلم‌نامه مواجه هستیم و كارگردانان با سابقه هم دیگر كمتر تمایل به فیلم‌سازی دارند.

1401/06/08
|
10:49

سید مهدی جوادی در جلسه هماهنگی سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های كودكان و نوجوانان كه با حضور نماینده شهرداری اصفهان برگزار شد، ضمن تشریح مدل برگزاری جشنواره سی‌و‌پنجم بر لزوم حمایت همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها از سینمای كودك تاكید كرد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به فیلمنامه‌هایی كه در حوزه كودك و نوجوان به این بنیاد ارائه شده است گفت: از ابتدای سال جاری مجموع فیلمنامه‌های قبلی و تازه ارائه‌شده در این حوزه را با دقت و توسط كارشناسان و مشاوران متعدد بررسی كرده‌ایم كه ازمجموع حدود ٢٠ فیلم‌نامه، تنها كمتر از پنج فیلمنامه موفق به كسب شاخص‌های فارابی شدند.

او با بیان اینكه در بررسی فیلم‌نامه ها، هم ساختار وهم محتوا مهم است، افزود: ما در سینمای كودك و نوجوان علاوه بر اینكه با ضعف فیلم‌نامه مواجه هستیم، كارگردانان با سابقه هم به نسبت گذشته، دیگر كمتر تمایل به فیلم‌سازی در این حوزه دارند.

جوادی با بیان دغدغه‌های درست و بجای فیلمسازان حوزه كودك و نوجوان در نبود حمایت‌های لازم درعرصه سینمای كودك، ضمن تاكید بر لزوم كمك و همراهی تمامی نهاد‌های متولی در راستای احیای سینمای كودك و نوجوان گفت: تحقق این امر در گرو تغییر نگاه و رویكرد همه دستگاه‌های متولی امر، در مهم و جدی گرفتن سینمای كودك و نوجوان است.

او با بیان اینكه فعالان و دغدغه‌مندان سینمای كودك و نوجوان از شرایط حاكم بر این حوزه گله‌مند هستند و گله‌ی آن‌ها هم بحق است گفت: نباید فراموش كرد حتی به لحاظ ظرفیت سنجی سینمای ایران هم متاسفانه این گونه از سینما همواره در اولویت‌های چندم در بودجه‌ها و برنامه‌ها بوده و سال به سال از بودجه‌ها و توجهات آن كاسته شده است. اما ما با همه این محدودیت‌ها در دوره‌ی جدید توجه ویژه تری به این عرصه داریم، گرچه فاصله وضع موجود تا وضع مطلوب بسیار زیاد است و باید تلاش‌ها را مضاعف كنیم.

وی با تاكید بر مشاركت بیشتر همه دستگاه‌ها برای رونق سینمای كودك، ظرفیت فارابی در راستای حمایت از تولید آثار را محدود خواند و گفت: اگر قرار باشد صرفا به ظرفیت فارابی اتكا شود مطمئناً اتفاق خاصی نخواهد افتاد، آنچه ما در نهاد ملی سینما به‌دنبال آن هستیم ایجاد یك اجماع فرادستگاهی برای نهضت ملی احیای سینمای كودك و نوجوان است و جشنواره سی‌وپنجم را هم بخشی از همین رویكرد می‌بینیم.

مدیرعامل فارابی با اشاره به اینكه جشنواره باید مولد و در مسیر توسعه و ارتقا كمی‌-كیفی سینمای مخاطب‌محور و متعالی كودك و نوجوان باشد، گفت: برگزار كردن جشنواره به هر قیمت و ساخت فیلم‌های جشنواره‌ای كه حتی اكران رایگان آن‌ها هم نمی‌تواند مخاطب را به سالن‌های سینما بكشاند كار سختی نیست و با یك سهل‌گیری می‌شود آمار خوبی از این‌دست تولیدات ایجاد كرد، كه نتیجه آن جز یك عدد برای رسانه‌ها و گزارش برای بایگانی نخواهد بود. اما چنین جشنواره‌هایی و چنین تولیداتی هیچ عایده‌ای برای سینما ومخاطبان كودك و نوجوان نخواهد داشت.

جوادی افزود: ما نسبت به محصولی كه قرار است در سبد مصرف فرهنگی كودكان‌مان قرار گیرد حساس هستیم و با وسواس عمل خواهیم كرد و از این رو سهل انگارانه از كنار فیلم نامه‌ها و آثار نخواهیم گذشت، در عین حال چترحمایتی فارابی از تولید آثار سینمایی كودكان و نوجوانان گسترده، جدی و فراگیر است، ولی شرط ورود به این چتر، متن و فیلم‌نامه خوب است.

مدیر عامل با تاكید بر اینكه ما در حمایت‌ها از تولید آثار، متن فیلمنامه و توان عوامل تولید را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم و با فرامتن، حواشی، توصیه، ادعا و فشار‌ها كاری نداریم، اظهار كرد: به زودی همزمان با اعلام فراخوان جشنواره، فراخوان حمایت از آثار سینمایی كودك و نوجوان و شاخص‌های حمایتی خود را نیز اعلام خواهیم كرد.

دسترسی سریع