نغمه ی دلنشین دستان

حمید متبسم (زاده 24 مرداد 1337 مشهد) آهنگساز و نوازنده تار و سه‌تار و از بنیان‌گذارانِ گروه دستان است.

1401/05/24
|
08:40

وی از نوازندگان و آهنگ‌سازان حال حاضر كشور می‌باشد كه به همراه گروه دستان در طرح‌ریزی و اجرای موسیقی سازی همگام با موسیقی آوازی نقشی به‌سزا داشته‌است. حمید متبسم زاده 24 مرداد سال 1337 شمسی، 15 اوت 1958 میلادی در شهر مشهد می‌باشد. وی در دوران كودكی آموزش تار را نزد پدرش علی متبسم آغاز كرد و سپس از استادانی همچون: حبیب‌الله صالحی، زیدالله طلوعی، هوشنگ ظریف، محمدرضا لطفی و حسین علیزاده بهره جست.
وی به‌طور مداوم با كانون چاووش و گروه عارف همكاری داشت و پس از مهاجرت به آلمان گروه موسیقی دستان و چكاوك را به همراه دیگر هنرمندان راه‌اندازی كرد. از دیگر فعالیت‌های وی تأسیس انجمن تار و سه‌تار، برگزاری سمینارهای موسیقی سالانه و تشكیل گروه مضراب (از هنرجویان) و پردیس (اركستر بین‌الملل) است.
حمید متبسم در سال 1387 اركستر بزرگ سازهای ایرانی مشتمل بر 40 نوازنده و خواننده كر را با همكاری بهرنگ تنكابنی تأسیس كرد. این اركستر به منظور اجرای قطعه سیمرغ اثری از او برای اركستر بزرگ، گروه كر و به خوانندگی همایون شجریان تأسیس شد و كار خود را از پاییز 1388 با رهبری محمدرضا درویشی آغاز كرد و در مرداد سال 1389 اولین اجرای سیمرغ در استادیوم تنیس مجموعه ورزشی انقلاب به روی صحنه رفت. این اثر یك بار دیگر در تابستان 1390 در تالار وحدت به رهبری آهنگساز اثر به روی صحنه رفت و پس از آن در مهر همان سال به رهبری هومن خلعتبری دو كنسرت دیگر از سیمرغ در شهرهای هرلن و لاهه در كشور هلند برگزار شد.

دسترسی سریع