"مشاعره" رادیویی با اسماعیل آذر و "ایرانگردی" در مسابقه زنده صبحگاهی

مدیر رادیو فرهنگ جزئیاتی از برنامه‌های این شبكه در تابستان را بیان كرد. از مسابقه زنده صبحگاهی "ایرانگرد" تا مشاعره رادیویی با اسماعیل آذر

1401/04/06
|
10:51

مدیر رادیو فرهنگ با اشاره به مناسبت‌های تابستان امسال از موسم حج و زیارت تا دهه ولایت و محرم و همچنین بیشتر شدن سفرها نسبت به دوسال گذشته كه كشور درگیر همه‌گیری كرونا بود گفت: این شبكه جدول برنامه‌های خود را بر روی ویژه‌های تابستانی تنظیم كرده است؛ توجه به اوقات فراغت، برنامه‌هایی برای خانواده و جوانان و فرهنگ‌سازی سفر در فصل تابستان و دیدن نقاط دیدنی ایران و شناساندن ظرفیت‌های گردشگری و مروری بر بازی‌های سنتی ایام تابستان از جمله محورهای موضوعی برنامه‌های تابستانی این شبكه رادیویی است.

حبیبی افزود: یكی از مهم‌ترین دغدغه‌های مهم در گروه‌های برنامه‌ساز رادیو فرهنگ امكان بهره‌برداری لازم از ظرفیت‌های رسانه و مدیریت بهینه برای اطلاع‌رسانی درست، فرهنگسازی در جامعه و تبیین مسائل فرهنگی، هنری و اجتماعی همچنین كاهش مشكلات گوناگون فرهنگی – اجتماعی در این ایام بوده است كه براین اساس رادیو فرهنگ روی موج اف.ام ردیف 106 مگاهرتز و ای.ام ردیف 585 كیلوهرتز، برای تابستان 1401 تعداد 866 برنامه را در قالب 25 عنوان و به مدت 454 ساعت و 5 دقیقه آماده پخش كرده است كه از این میزان برنامه 6 عنوان برنامه به مدت 92 ساعت و 50 دقیقه به صورت ویژه است.

حبیبی از پخش برنامه‌ مشاعره محور تابستانی خبر داد و گفت: ویژه برنامه فصل تابستان 1401 رادیو فرهنگ با نام «حریر سخن» به تهیه كنندگی سیدهادی موسوی‌نژاد با كارشناس دكتر اسماعیل آذر و با موضوع مشاعره رادیویی با حضور كودكان و نوجوانان با محوریت اشعار تابستانی و حكمت‌و‌اخلاق در شعر و ادب فارسی شنبه تا پنجشنبه ساعت 14:30 پخش می‌شود، «حریر سخن» به دنبال حفظ و پاسداشت فرهنگ و ادب پارسی است و برای اینكه بتوانیم میراث گذشته را به درستی حفظ كنیم و پاس بداریم باید برشانه بزرگان ادب فارسی قدم بگذاریم و بخشی از این امر با توجه به شعر و شعرخوانی میسر می‌شود؛ پس با بهره‌گیری از حكمت‌ها و پندها در شعر و ادب پارسی بازتولید فرهنگی برای نسل جوان داشته و فضای مسابقه باعث می‌شود كه شعرخوانی از حالت یكنواختی خارج و هیجان در آن جاری شود.

مدیر رادیو فرهنگ در توضیح رویكرد برنامه صبحگاهی این شبكه رادیویی گفت: مجله رادیویی «صبح به وقت فرهنگ» به تهیه كنندگی مریم‌مقدسی و ‌‌پرویز جمالی به‌صورت زنده ساعت 6 صبح با موضوع اطلاع‌رسانی در حوزه برنامه‌های مرتبط با فصل تابستان و اوقات فراغت، پخش می‌شود.

وی سپس با اشاره به برنامه «هفت كوچه» كه به صورت زنده ساعت 9 صبح با موضوع آشنایی با فرهنگ مناطق مختلف ایران و معرفی بازی‌های محلی، سفر، گردشگری و همچنین ارتباط با مراكز استان‌ها روی موج شبكه رادیویی فرهنگ می‌رود بیان داشت: در این برنامه عباس محبی، منوچهر آذری، علیرضا تابان و سكینه ارجمندی به عنوان بازیگران و گویندگان برنامه سیدهادی موسوی‌نژاد تهیه‌كننده «هفت كوچه» را برای جذابیت و اثرگذاری بیشتر برنامه همراهی می‌كنند.

وی سپس با اشاره به اهمیت توجه به موضوع كتاب و رسالت گروه كتاب این شبكه یادآور شد: در ساختار گفتارمحور نیز «پویش صدای دانایی» در قالب مسابقه كتابخوانی در 90 قسمت شنیده می‌شود.

حبیبی همچنین نوید پخش برنامه جدید كتاب هفته كه شنبه تا پنجشنبه روی آنتن می‌رود را به علاقه‌مندان به كتابخوانی داد و گفت: كتاب هفته عنوان برنامه جدید تولیدی از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه از ابتدای تابستان 1401 هرشب پخش می‌شود و علاقه‌مندان كتاب در این برنامه با صدای برترین گویندگان رادیو فرهنگ شنونده كتاب‌های جذاب و پر‌مخاطب را می‌شنوند.

مدیر رادیو فرهنگ همچنین به برنامه «جوانه‌ها» كه مجله ادبی و هنری برای نوجوانان است، اشاره كرد و درباره‌ جزئیات این برنامه گفت: این برنامه در قالب‌های مختلف با هدف پركردن اوقات فراغت است كه اجرای آن را نیز كودكان و نوجوانان بر عهده دارند. این برنامه پنجشنبه‌ها پخش می‌شود. همچنین «سینما فرهنگ» هم در قالب تركیبی در 12 قسمت به موضوع سینماگردی و اقتصاد سینما می‌پردازد. این برنامه هر هفته پنجشنبه‌ها ساعت 17:00 از استودیو یا یك سینما پخش می‌شود.

حبیبی افزود: «موسیقی سرود و آواز» در 75 برنامه، ویژه استعدادیابی جوانان و نوجوانان كشور است كه با همكاری حوزه هنری و دفتر موسیقی سازمان برگزار می‌شود و «فرهنگ شهر» در 12 برنامه محیطی با هدف معرفی و شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی ـ تاریخی شهرهای ایران پنجشنبه‌ها ساعت 12:45 به تهیه كنندگی محمدرضا حاج حیدری پخش می‌شود و «بوم گرد» نیز در 10 برنامه به ظرفیت‌های گردشگری مراكز استان‌ها و گفت‌وگو با مدیران میراث فرهنگی و گردشگری و سرمایه گذاران می‌پردازد.

این برنامه را رسول تسلیمی تهیه می‌كند و حجت اله مرادخانی گویندگی آن را برعهده دارد و در روزهای تعطیلی مجلس شورای اسلامی كه پخش مستقیم از رادیو فرهنك ندارد پخش می‌شود.

«ایرانگرد» هم مسابقه زنده صبحگاهی به تهیه‌كنندگی نازنین حاج سیف الله است كه به آشنایی با دیدنی‌ها ‌‌جاذبه‌های كشور اختصاص دارد.

مدیر رادیو فرهنگ افزود: همچنین برنامه گفتار محور «با فرهنگ سفر كنیم» بسته صوتی با موضوع آداب سفر و گردشگری با اجرای كارشناسان میراث فرهنگی بین ساعت 6:30تا 8 صبح به طور شناور شنیده می‌شود و فاطمه محمدیان‌فر نیز برای ساعت 1:30 بامداد شب‌های تابستان برنامه «تابستان خوانی» را با موضوع شعرهای تابستانی شاعران ایران و جهان تولید كرده است

مدیر رادیو فرهنگ درباره‌ جزئیات برنامه شبانگاهی شبكه توضیح داد: برنامه «چهارباغ» با ساختار گفت‌و‌گو محور به‌صورت زنده ساعت 24 با مضمون شعر و موسیقی و با محوریت شعرخوانی شنوندگان و پخش ترانه‌های مناسب به گوش مخاطبان رادیو فرهنگ می رسد.

وی در ادامه از پخش برنامه فكرانه در حوزه كودكان خبر داد و گفت: برنامه «فكرانه» رادیو فرهنگ، خلاقیت‌های نهفته و وجوه پنهان كودك را نشان می‌دهد و این فرصتی برای خودشناسی او و نیز دست‌مایه‌ای برای رشد استعدادهایش از دوران كودكی است؛ امری كه آشنایی با آن در هنگام كودكی می‌تواند زمینه‌ساز شكل‌گیری فرد و استعدادهایش شود. به‌خصوص در جهان سرشار از وجوه فناوری و گذشت شتابناك زمان در عصر حاضر باید این فرصت‌های اندك را غنیمت دانست تا كودك را با سرمایه‌های وجودی خودش مواجه سازیم و فردیت و شخصیت او را پیش از آنكه با اضطراب‌های حاصل از دوران بلوغ و سرگشتی‌های جوانی مواجه شود، با جهانی سرشار از هنر غنا بخشد.

علیرضا حبیبی همچنین بیان كرد: برای دهه اول و دوم ماه محرم برنامه‌های ویژه‌ای برنامه‌ریزی شده كه پس از نهایی شدن اعلام می‌شود.

دسترسی سریع