صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search


سرهنگ عسگری در برنامه مجله انقلاب ، رادیو فرهنگ گفت: ارتش با همه وجود و تمام قد از همان روز اول در خدمت حضرت امام بود و مفتخریم که توانستیم رسالت و وظیفه خودمان را نسبت به مردم و انقلاب ادا کنیم.

شاداب عسگری، سرهنگ بازنشسته ارتش جمهوری اسلامی ایران، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ در سالروز نیروی هوایی مهمان برنامه مجله انقلاب بود.


سرهنگ عسگری در خصوص ارتباط فعالیت هایشان در ارتش و پژوهشگری تاریخ گفت: حداقل از 400 سال پیش نیروهای مسلح و ارتش جزو ارکان اصلی تاریخ ایران بوده اند که قوت و ضعف آنها موجب می شد رفتارهای کشورهای اطراف نسبت به ما تغییر کند.
وی افزود: بنده پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یک بسیجی و همچنین یک سرباز ولایتمدار وارد ارتش شدم و بعد از اینکه 30 سال خدمت بنده در ارتش به پایان رسید به دلیل علاقمندی به ارتش و آشنایی به گذشته و حال این حوزه به مطالعه در این زمینه پرداختم.
این پژوهشگر تاریخ درباره واقعه روز نوزدهم بهمن توضیح داد: رضاشاه تنها کار مفید در دنیا را سربازی می دانست محمدرضا نیز با کمی تغییر نظرش همین بود و تمام هم و غم خودشان را بر روی ارتش متمرکز کرده بودند و تلاش داشتند طوری ارتش را تربیت کنند که در مایملک شخصی آنها قرار بگیرد.
سرهنگ عسگری در ادامه این بحث اشاره کرد: از سال 1342 که حضرت امام قیام خودشان را آغاز کردند، یکی از کانون های توجه ایشان ارتش بود و همیشه در پیام هایی که در مناسبت های مختلف ارسال می کردند ارتش مورد خطاب بود از همان سال بدنه ارتش ارتباط خودش را با امام شروع کرد و این ارتباط تقویت شد و تا سال 57 رسید.
وی بیان کرد: حدود 20 نفر امیر و سردار زنده یا شهید داریم که جزو گارد شاهنشانی بودند و تا سال 57 در این حوزه خدمت می کردند اما وابسته به حکومت پهلوی نبودند.در واقع ارتش دو قسمت بود یکی قسمت بالایی که تیمسارها بودند و طرفدار شاه و یک بدنه اصلی بود که شامل درجه سرهنگ به پایین بود که اکثریت قاطع را دربرمی گرفت و این عده جزو ملت بودند و باورهای آنها در راستای اعتقادات مردم بود و در سال 56 که امام پیام های خود را ارسال می کردند بدنه ارتش نیز فرصت را مناسب دید تا به قاطبه ملت بپیوندند.

سرهنگ عسگری گفت: بعد از فرمان امام مبنی بر فرار سربازان و ارتشی ها از پادگان ها، این حرکت شدت گرفت و پس از 26 دی که شاه از کشور متواری شد راهپیمایی علنی در داخل پادگان ها و به طور مشخص در پایگاه چهارم نیروی هوایی صورت گرفت و ارتش تصمیم می گیرد که تاسی و تمکین خودشان نسبت به حضرت امام را به منصه ظهور برساند و با حضور در جلوی مدرسه علوی نهایتا آن بیعت تاریخی را با حضرت امام انجام می دهند. اکثریت افراد از همافران بودند اما نفراتی از نیروی زمینی، افسران و خلبانان نیروی هوایی نیز آنها را همراهی می کردند.
وی یادآور شد: از سال 57 که جریان گنبد پیش آمد، ارتش از پیشقراولان مبارزه با ضد انقلاب کمونیست در گنبد بود، ارتش با همه وجود و تمام قد از همان روز اول در خدمت حضرت امام بود و افتخار می کنیم که در طول دفاع مقدس 48 هزار شهید تقدیم این انقلاب کردیم و مفتخریم که توانستیم رسالت و وظیفه خودمان را نسبت به مردم و انقلاب ادا کنیم.

مرتبط با این خبر

  • انتخابات به هفت کوچه رسید

  • اخبار جشنواره هنرهای تجسمی فجر را از رادیو فرهنگ دنبال کنید

  • «آیا من وکیلم» و «به وقت مردم» به آنتن رادیو فرهنگ رسید

  • اخبار جشنواره هنرهای تجسمی فجر را از رادیو فرهنگ دنبال کنید

  • «من وکیلم» و «به وقت مردم»به آنتن رادیو فرهنگ رسید

  • معرفی مخاطره آمیزترین ورزش های ایران در ده ترین رادیو فرهنگ

  • تصنیف «مشتاق و پریشان» با صدای استاد غلامحسین بنان را در گام های گم شده بشنوید

  • هارمونیزه کردن موسیقی ایرانی اساسا نادرست است

  • تصنیف «مشتاق و پریشان» با صدای استاد غلامحسین بنان را در گام های گمشده بشنوید

  • رادیو فرهنگ در روز انتخابات «به وقت مردم» کوک شد