خنیاگران از آثار مکتوب پدر سنتور نوازی معاصر ایران می گوید


برنامه خنیاگران را امروز شنبه 22 تیر با بررسی آثار مکتوب حبیب سماعی، استاد برجستهٔ سنتور را بشنوید.

1398/04/22
|
14:00

برنامه خنیاگران کاری از گروه کتاب رادیو فرهنگ است که هر شنبه ساعت 17 با موضوع پیوند کتاب و موسیقی پخش می شود و پژوهش های مکتوبی که در حوزه موسیقی در ایران فرهنگی صورت گرفته است را معرفی می کند.


سماعی در سال 1280 در شهر تهران در خانواده ای هنرمند به دنیا آمد.پدر وی سماع حضور از معروف ترین موسیقی دانان دوره ناصری بود که در نوازندگی سنتور بسیار مهارت داشت.حبیب از کوچکی به همراه ساز پدر ضرب می نواخت و سپس نواختن سنتور را از پدر فرا گرفت.چنانکه گویند در ده سالگی مسلط می نواخت.او دوره ی کوتاهی در مدرسه موزیک که به سرپرستی سالار معزز اداره می شد،تحصیل کرد.سماعی،ده سال پیش از تاسیس رادیو در تهران چند صفحه با پروانه ی خواننده،پر کرد.با افتتاح رادیو،حبیب سماعی از نخستین نوازندگانی بود که به مدت پنج سال با آن همکاری کرد.وی در سال 1322 جزو کسانی بود که به عنوان عضو موسس در انجمن موسیقی ملی وارد شد و به همراهی استادان دیگر،کنسرتهایی برگزار کرد.نورعلی برومند،مهدی ناظمی،مرتضی عبدالرسولی و مهندس قباد ظفر از شاگردان حبیب سماعی بودند.از حبیب سماعی صفحه هایی چون"ماهور،دلکش"،"ابوعطا،حجاز"،"شور،شهناز"،"بیات راجع،اصفهان" و ... باقی مانده است.
در برنامه این هفته بردیا حسام کارشناس مجری با شهاب منا (پژوهشگر حوزه موسیقی) درباره آثار استاد سماعی گفتگو می کنند.


این برنامه که با حمایت معنوی موزه موسیقی تهیه و تدوین می شود، برای نخستین بار در رادیو صفحه های ضبط سنگی موسیقی که در موزه موسیقی نگهداری می شود را پخش می کند.


بردیا حسام کارشناس مجری این برنامه ، زهرا حبیبی زاد به عنوان مشاور محتوایی، فریده گودرزی تهیه کننده و همچنین مهدی محمدیان اجرای برنامه خنیاگران را برعهده خواهند داشت.

دسترسی سریع