خنیاگران از آثار مكتوب پدر سنتور نوازی معاصر ایران می گوید


برنامه خنیاگران را امروز شنبه 22 تیر با بررسی آثار مكتوب حبیب سماعی، استاد برجستهٔ سنتور را بشنوید.

1398/04/22
|
14:00

برنامه خنیاگران كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه هر شنبه ساعت 17 با موضوع پیوند كتاب و موسیقی پخش می شود و پژوهش های مكتوبی كه در حوزه موسیقی در ایران فرهنگی صورت گرفته است را معرفی می كند.


سماعی در سال 1280 در شهر تهران در خانواده ای هنرمند به دنیا آمد.پدر وی سماع حضور از معروف ترین موسیقی دانان دوره ناصری بود كه در نوازندگی سنتور بسیار مهارت داشت.حبیب از كوچكی به همراه ساز پدر ضرب می نواخت و سپس نواختن سنتور را از پدر فرا گرفت.چنانكه گویند در ده سالگی مسلط می نواخت.او دوره ی كوتاهی در مدرسه موزیك كه به سرپرستی سالار معزز اداره می شد،تحصیل كرد.سماعی،ده سال پیش از تاسیس رادیو در تهران چند صفحه با پروانه ی خواننده،پر كرد.با افتتاح رادیو،حبیب سماعی از نخستین نوازندگانی بود كه به مدت پنج سال با آن همكاری كرد.وی در سال 1322 جزو كسانی بود كه به عنوان عضو موسس در انجمن موسیقی ملی وارد شد و به همراهی استادان دیگر،كنسرتهایی برگزار كرد.نورعلی برومند،مهدی ناظمی،مرتضی عبدالرسولی و مهندس قباد ظفر از شاگردان حبیب سماعی بودند.از حبیب سماعی صفحه هایی چون"ماهور،دلكش"،"ابوعطا،حجاز"،"شور،شهناز"،"بیات راجع،اصفهان" و ... باقی مانده است.
در برنامه این هفته بردیا حسام كارشناس مجری با شهاب منا (پژوهشگر حوزه موسیقی) درباره آثار استاد سماعی گفتگو می كنند.


این برنامه كه با حمایت معنوی موزه موسیقی تهیه و تدوین می شود، برای نخستین بار در رادیو صفحه های ضبط سنگی موسیقی كه در موزه موسیقی نگهداری می شود را پخش می كند.


بردیا حسام كارشناس مجری این برنامه ، زهرا حبیبی زاد به عنوان مشاور محتوایی، فریده گودرزی تهیه كننده و همچنین مهدی محمدیان اجرای برنامه خنیاگران را برعهده خواهند داشت.

دسترسی سریع