صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

برنامه «ساعت بیست و پنج» این هفته با حضور صادق چراغی نوازنده و آهنگساز و مدیر روابط عمومی یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی از شبکه 5 سیما پخش شد.

موضوع برنامه این هفته بحث و بررسی درباره موسیقی نواحی، جایگاه آن در رسانه و برگزاری یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی بود.

صادق چراغی در خصوص روند برگزاری جشنواره موسیقی نواحی گفت: گاهی بر پایه معلومات، مدیری حساسیت‌ها را درک می‌کند. مثلا در هنگام برگزاری جشنواره امسال خوشبختانه در رسانه رادیو خود جناب دکتر «شاه‌آبادی» از آن جا که گرایش فرهنگی دارند و پیش‌تر هم در ارشاد بوده اند و از سوی دیگر مدیر رادیو فرهنگ جناب آقای «رحمانیان» که خود دستی به قلم دارند. حساسیت موضوع را درک کردند و ما را یاری دادند. چنان که بعد از تعطیلات نوروز، نزدیک به دو ماه پیش از آغاز جشنواره، ما در رادیو فرهنگ به پیشباز جشنواره رفتیم و پیوسته درباره این جشنواره و موسیقی نواحی برنامه داشتیم. ولی واقعاً سال پیش آیا چنین بود ؟ امسال این مدیر گرامی با دلسوزی این کار را انجام دادند ، و من می‌خواهم مدیران دیگر نهادها و سازمان‌ها را دعوت کنم که تنها به زبان نگوییم که موسیقی نواحی خوب است و سرچشمه است و آبشخور است، یعنی به کلام و شعار بسنده شود. اگر باغ بزرگی هم برایمان به میراث مانده باشد و به آن رسیدگی نکنیم ، از آن چیزی باز نمی‌ماند. به گفته آقای احسان عبدی پور در گفتگوشان گفت: هنگامی‌که به باغ و درخت نرسیم چگونه می‌توانیم چشمداشت میوه‌های رنگارنگ از آن داشته باشیم.
به زبان همگی از موسیقی نواحی با توصیف‌هایی چون خوب، سرچشمه و والا و این‌گونه واژه‌های شاعرانه تعریف و تمجید می‌کنیم ولی آنچه مهم و اثرگذار است، کار ماست نه تعریف و تمجید.. و چه نیکو که همگی در دورۀ تازه، رهنمود رهبر معظم انقلاب را مدنظر قرار دهیم آنجا که فرمودند: «فرهنگ مظلوم واقع‌شده و همگی بایست کوشش کنیم تا آن را از این سویه مظلومیت بیرون بیاوریم و به آن بپردازیم».
این رهنمود ایشان را چه کسانی بایستی پیگیری کنند ؟
شما که مجری خوب رسانه هستید، حالا یکی هم مانند من هم احتمالاً روزی بیست دقیقه در رادیو فرهنگ فرصت داشته باشم تا هر یک به‌نوبه خود، احتمالاً پیگیر چنین رهنمودی باشیم، ولی آیا به‌راستی این‌ها کافی است ؟
حکایت موسیقی نواحی است. موسیقی دستگاهی بخشی از موسیقی ایرانی است و موسیقی نواحی بخشی از پیکره بزرگ موسیقی ایرانی به شمار می‌آید.
من با استاد ایرج رحمانپور گفتگو می‌کردم، ایشان یک‌بار هم در برنامه شبکه چهار ‌چنین موضوعی را پیش کشیده بود که ما درزمینۀ موسیقی نواحی که این‌همه درباره آن شعار می‌دهیم هنوز تشکیلات منسجم و سازوبرگی نداریم. هرچند رئیس جمهور محترم این موضوع را پیش کشیدند که در برخی موارد دولت آن اندازه فربه شده که حتی تکان خوردن هم برایش امری دشوار و دردسرساز ‌شده و پیش کشیدن این زمینه به این معنی نیست که بایستی دوباره نهاد تازه‌ای تعریف کنیم و شماری کارمند به‌کار بگیریم . بیشتر منظور انسجام و هم‌افزایی میان رسانه‌ها است برای انجام کارهای وابسته به این‌گونه موسیقایی.
صادق چراغی مدیر روابط عمومی یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در بخش دیگری از این گفتگو گفت : از سوی سیما، همکاران شما در برنامه 25 و همکارانی دیگر از شبکه پرس تی وی در جشنواره حضور داشتند ولی همه این‌ها در سنجش با بزرگ‌ترین رویداد درزمینۀ موسیقی نواحی کشور کافی نیست و رسانه‌ای مانند تلویزیون اگر می‌خواست، می‌توانست بهترین محتوای موردنیاز خود درزمینۀ این‌گونه موسیقایی را از همین جشنواره دریافت و ضبط کند که چنین نشد. شرط چنین کاری این است که با این‌گونه زمینه‌های فرهنگی همگی برخوردی جدی‌تر و درخور ارزش این موضوع برخورد کنیم. هنگامی‌که چنین توان با ارزشی وجود دارد بر همه ماست که با آن درست برخورد کنیم.
صادق چراغی آهنگساز و پژوهشگر موسیقی درباره کتاب رونمایی شده در جشنواره و گفت : سال پیش موضوع جشنواره جستار «منظومه خوانی» بود و یکی از کوشش‌های دوستان ما در بخش اجرایی و شورای سیاست‌گذاری قاب کردن جشنواره پیشین در چارچوب یک کتاب نفیس بود. و این کار درباره همین توصیه ما برای برخورد جدی‌تر با موضوع اجرا شد .. بخشی از این کتاب گزارشی مصور از بیشتر رویدادهای در جشنواره سال پیش است. افزون بر این که در همان زمینه جستار جشنواره پیشین که «منظومه خوانی» بود از بیش از ده نفر از پژوهشگران خوب کشور دعوت شد که در این زمینه مقاله بنویسند. گرچه من از رسانه صداوسیما انتقاد دارم تولید محتوای اصلی این کتاب دستاورد هم‌افزایی و همکاری رادیو فرهنگ و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است . در نیمه دوم سال 96 بخش زیادی از برگزیدگان جشنواره پیش به رادیو دعوت شدند و درباره موسیقی نواحی با این هنرمندان گفت و گو شد و رهاورد این گفتگوها در چارچوب مقاله‌های پژوهشی و تحلیلی برای این کتاب تدارک دیده شد . همه این‌ها برای کتاب سال بعد و جشنواره امسال هم پیش‌بینی‌شده است. کاری زمان‌بر که سراسر سال و درزمینۀ برنامه‌های موسیقایی رادیو فرهنگ انجام می‌گیرد و حاصل بخش بزرگی از محتوای کتاب سال بعد منجر می شود. اگر نبود همکاری دوستان ما در رادیو فرهنگ و به‌ویژه توجه خود جناب رحمانیان ، این کار بزرگ دست یافتنی نبود. این که دیگر سازمان‌ها و نهادها را دعوت می‌کنیم که با ‌چنین موضوع‌هایی جدی تر برخورد کنند شامل خودمان هم می شود. خود ما پیش‌تر گام‌هایی نخستین را برای در پیش گرفتن برخورد جدی‌تر با این جستار، در رادیو فرهنگ و اداره ارشاد برداشته‌ایم که نمود آن‌ها را در قاب و چارچوب کتاب امسال که می‌بینید . اگر کوتاهی‌ها و کاستی ها را بپذیریم همه باید بیاییم و پیمانی ببندیم که در برداشتن گام‌هایی برای از میان برداشتن کاستی‌ها گام برداریم و همه بر آن باشیم که بیش از پیش با موسیقی نواحی همراه باشیم . موسیقیدان‌های نواحی ایران کوشششان را کرده‌اند . آن‌ها از دل تاریخ، از بینابین کشتار مغول‌ها، از میان آن‌همه تعصب‌های ابلهانه صفویان، از میان آن‌همه پیشامدهای تاریخ پرفرازونشیب ایران‌زمین این موسیقی را برای نسل امروز آورده‌اند و به‌جایی رسانده‌اند که به پشتوانه آن، حتی دشمنان ما هم به شکوهمندی فرهنگ ایرانی اذعان دارند. پاسداری از این فرهنگ وظیفه همه ماست تا فرزندان ما با پشت‌گرمی به این فرهنگ بتوانند جلوی این‌همه امواج ماهواره‌ای و تهاجم فرهنگی بایستند در آن صورت نیازی به انواع فیلتر کردن ها هم نیست.

مرتبط با این خبر

  • گفتگو با جمشید جم ، خواننده یار دبستانی من

  • از برنامه ایل بانگ بشنوید: گفتگو با تهمورث شاهرخی

  • گفتگو با حمید مرادیان نوازنده، آهنگساز و پژوهشگر موسیقی

  • گفتگو با حمید مرادیان نوازنده و آهنگساز در ایل بانگ

  • گفتگو با ناصر ایزدی آهنگساز و سرپرست گروه مهر

  • گفتگو با مرتضی گودرزی در ایل بانگ رادیو فرهنگ

  • گفتگو با دکتر نگار بوبان در ایل بانگ

  • گفتگو درباره تاثیر موسیقی ایرانی در چین

  • گفتگو با نادره بدیعی در ایل بانگ

  • معرفی موسیقی عاشیقی در برنامه ایل بانگ