صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنج شنبه ها از ساعت 17:30 به مدت یك ساعت


گفتگو با طاهرجلیلی یکی از نوازندگان ماهر پیانوی کلاسیک را پنج شنبه 20 دی از برنامه نام آوران ایران زمین بشنوید.

«نام آوران ایران زمین» برنامه ای است که روزهای پنجشنبه ساعت ساعت 19 و30 به مدت 60 دقیقه از رادیو فرهنگ پخش می شود و به گفتگو با اهالی فرهنگ و اندیشه و هنر ایران زمین می پردازد.

برنامه این هفته نام آوران ایران زمین به گفت و گو با طاهرجلیلی یکی از نوازندگان ماهر پیانوی کلاسیک اختصاص دارد. او از سال 1365 تاکنون در فرانسه اقامت دارد اما در این سالها برای اجرای کنسرت سفرهای فراوانی به کشورش داشته است.
طاهر جلیلی در اول اسفند 1337 در تهران و در یک خانواده اهل آذربایجان به دنیا آمد. نخستین زمینه آشنایی وی با موسیقی از طریق گوش دادن به نواخته های آکاردئون پدرش که نوازنده ای آماتور بود میسر شد. جلیلی برای آموزش حرفه ای موسیقی ابتدا به هنرستان موسیقی ملی وارد شد و در رشته نوازندگی سنتور ثبت نام کرد و پس از دو سال تحصیل در این هنرستان با توصیه معلم سنتورش اسماعیل تهرانی برای ادامه تحصیل به هنرستان عالی موسیقی وارد شد و از آن زمان به صورت جدی نوازندگی پیانو را آغاز کرد. معلم اصلی پیانوی وی در این هنرستان خانم نوین افروز بود که از بهترین نوازندگان پیانو در ایران محسوب می شود و نامبرده از شاگردان میکل آنجلی از پیانیست های برجسته ایتالیایی بود. از معلمان دیگر جلیلی در هنرستان می توان به شادروان مرتضی حنانه اشاره کرد که طاهر از دوران هنرستان رابطه بسیار نزدیکی با ایشان برقرار کرد.طاهرجلیلی در سال 1361 از هنرستان عالی موسیقی فارغ التحصیل شد اما از همان دوران نوجوانی و از 16 سالگی به کار تدریس این ساز به هنرجویان مشغول بوده است.از جمله فعالیت های جدی نوازندگی جلیلی پیش ازعزیمت وی به فرانسه می توان به اجرای کنسرتو پیانو دوم فرانتس لیست همراه با ارکستری به رهبری حشمت سنجری اشاره کرد و همچنین انتشار نواری از برخی اجراهایش از آهنگسازان مشهور موسیقی کلاسیک غربی.


«نام آوران ایران زمین» در گروه تاریخ و اندیشه به تهیه کنندگی رکسانا حمیدی و اجرای علی عظیمی نژادان تولید و پخش می شود. رادیو فرهنگ را روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز بشنوید.

مرتبط با این خبر

  • امیرمحمد گمینی، استاد تاریخ علم دانشگاه تهران

  • بخش دوم گفتگو با سوسن اصلانی را بشنوید

  • گفتگو با سوسن اصلانی آهنگساز و همسر استاد دهلوی

  • به مناسبت چهلمین روز درگذشت جمشید مشایخی: پسری هنرمند از پدر هنرمندش می گوید

  • دو شب گفتگو با عبدالحمید پازوکی را بشنوید

  • خلیج فارس آینه تمام نمای غرور ملی ایرانیان

  • عبدالحمید پازوکی از فعالیت هایش در عرصه نقاشی می گوید

  • فیروزه اخلاقی از آثار نقاشی اش می گوید

  • فیروزه اخلاقی میهمان برنامه نام آوران ایران زمین

  • مهدی آذر سینا نوازنده کمانچه میهمان برنامه نام آوران ایران زمین