مستند فرهنگ شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

مستند فرهنگ

گرامیداشت یاد افشین یداللهی با پخش مستندی از رادیو فرهنگ

برنامه « مستند فرهنگ» امروز یكشنبه 28 اسفندماه نگاهی كوتاه به زندگینامه زنده یادیداللهی دارد و در روزهایی كه یادآور در گذشت اوست با پخش بخشی از ترانه‌سرایی این پزشك و شاعر ، یاد و خاطره اش را برای دوست‌داران شعر و ادب پارسی زنده‌ می‌ كند.

1401/12/28
|
08:06

برنامه « مستند فرهنگ»كاری از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است كه با موضوع روایت زندگی مفاخر فرهنگی،هنری،ادبی كشور هرروز ساعت 14:30 پخش می شود.
25 اسفند سالگرد درگذشت «افشین یداللهی» ترانه سرای مطرح كشورمان بود. او كه نقش زیادی در جان گرفتن دوباره ترانه بعد از انقلاب داشت، خودش هم ترانه سرایی بسیار توانمند بود كه متاسفانه بسیار زود و ناگهانی در اثر تصادف از بین ما رفت و رادیو فرهنگ به همین مناسبت امروز در مستند فرهنگ روایتگر بخش هایی از زندگی وی می شود.
افشین یداللهی ترانه‌سرای نام‌آشنایی كه جای خالیش هنوز اهالی ترانه و موسیقی را آزار می‌دهد، در دی‌ماه 1347 در اصفهان متولد شد. او كه پزشك متخصص اعصاب و روان هم بود، فعالیت هنری خود را از سال 1376 در صدا و سیما آغاز كرد. ترانه «از پارس تا خزر» یكی از كارهای او در ابتدای فعالیتش است كه با صدای خشایار اعتمادی شنیده شده است.
او با سرودن تیتراژهای تلویریونی نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. اما به این مطرح شدن اكتفا نكرد. او نه تنها خودش مسیر پیشرفت را طی كرد بلكه كوشید مسیر ترانه‌سرایان جوان تر از خودش و همچنین اعتلای ترانه را هموار كند. تلاش او در كنار دیگر همكارانش برای تاسیس خانه ترانه همچنین اداره این انجمن پس از جدایی دیگر موسسان در راستای اهمیتی است كه به ترانه و ترانه‌سرایی می‌داد.
یداللهی به نوعی نقش واسطه نسل ترانه‌سرایان قبل و بعد از انقلاب به شمار می‌رود. یكی از كسانی است كه سعی كرد در نبود بزرگان ترانه فارسی در كشور با درك آثار آنان و انتقال آنچه دریافت كرده است به ترانه‌سرایان جوان خلاء بیست سال سكوت موسیقی پاپ داخل كشور را در حد توانش پر كند.
او به جز ترانه در شعر سپید هم طبع‌آزمایی كرده و چند كتاب در این زمینه منتشر كرده است. آثار چاپ شده یداللهی كه شامل شعر سپیدند عبارتنداز: «روزشمار یك عشق»، «مشتری میكده‌ای بسته» و «حرف‌هایی كه باید می‌گفتم و تو باید می‌شنیدی»؛ اما تنها مجموعه ترانه چاپ شده او با نام «جنون منطقی» یادگار دست‌وپنجه گرم كردن اوست با گونه‌ای از ادبیات كه با آن شناخته شده است.
افشین یداللهی بامداد چهارشنبه 25 اسفند 1395 در مسیر بازگشت از هشتگرد به سمت تهران به دلیل برخورد شدید یك دستگاه كامیون با خودرویش، به شدت مجروح شده و درگذشت و روز27 اسفند در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاك سپرده شد.
گفتنی است در این برنامه بخشی از شعرخوانی افشین یداللهی پخش می شود.

دسترسی سریع
مستند فرهنگ