از ساعت به مدت

رادیو فرهنگ

چراغداران

مستندی به یاد پدر موسیقی نوین ایران در رادیو فرهنگ

برنامه مستند رادیویی «چراغداران» امروز با روایتی از زندگی حرفه ای زنده‌یاد استاد علینقی وزیری پدر موسیقی نوین ایران از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1402/03/03
|
08:08

در برنامه « چراغداران» كه شرح كوتاهی از زندگی مفاخر ادبی و فرهنگی كشورمان است امروز چهارشنبه 3خرداد ، بهروز رضوی با روایت بخشی از زندگی علینقی وزیری یاد استاد برجسته موسیقی را گرامی می دارد.
استاد علینقی وزیری (نهم مهر 1265 – 18 شهریور 1358) معروف به كلنل وزیری، از موسیقیدان برجسته و از پیشگامان آهنگسازی برای اجرای اركستری موسیقی ایرانی بود. وی كه به سبب سال‌ها خدمت در ارتش و رسیدن به درجه سرهنگی یا همان كلنلی، به كلنل وزیری مشهور شده بود، عاشق موسیقی بود و سرانجام بین نظامی‌گری و كار موسیقی، دومی را برگزید.

علینقی خان وزیری خدمت‌های مهمی به موسیقی ایران كرده است؛ از جمله اینكه نُت‌نویسی را در سنت موسیقی شفاهی و سینه به سینه ایرانی رواج داد. وی همچنین با تأسیس مدرسه عالی موسیقی و بعدها عهده‌داری مدیریت مدرسه موسیقی دولتی (مدرسه موزیك نظام)، كوشید نوازندگان و موسیقیدانان موسیقی ایرانی را با مبانی نظری موسیقی، اصول آهنگسازی و اركستراسیون غربی آشنا كند. استادانِ روانشاد ابوالحسن خان صبا، روح‌الله خالقی، موسی معروفی و اسماعیل مهرتاش از مهمترین شاگردان علینقی خان وزیری بودند.

استاد وزیری در نوازندگی تار و آهنگسازی نیز بسیار چیره‌دست بود. «دخترك ژولیده»، «دو عاشق» و «سمفونی نفت» از معروف‌ترین آثار این موسیقیدان است.
برنامه »چراغداران» را به تهیه كنندگی حسینی باغسنگانی و روایت بهروز رضوی ساعت 11:50 روی موج‌اف ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید .

دسترسی سریع
چراغداران