نغمه های فجر

آخرین اخبار جشنواره موسیقی فجر

1402/11/18
|
17:29

اجراهای موسیقی سی‌ونهمین جشنواره موسیقی فجر امسال طی پنج شب در هفت سالن تهران در سانس‌های 14:30، 18:30، 21:30، 19 و 22 برگزاری می‌شود.

این دوره كه با پیشوند بین‌المللی هم برگزار می‌شود، هفت گروه خارجی، پنج گروه در بخش بانوان، هفت گروه در بخش دستگاهی، هشت گروه در بخش نواحی، هفت اركستر، چهار اجرای هنرستان‌های موسیقی، دو گروه كر، یك بخش برای كودكان و نوجوان‌ها، یك اجرای جز، یك اجرای سازهای كوبه‌ای، 27 اجرای پاپ و 10 گروه سرود روی صحنه می‌روند.

در میان گروه‌هایی كه قرار است در جشنواره موسیقی فجر اجرا داشته باشند، بخش پاپ بیشترین سهم را با 27 اجرا به خود اختصاص داده است كه در سالن‌های تالار وحدت، میلاد نمایشگاه و فرهنگسرای بهمن در سانس‌های 21:30 (تالار وحدت) و 19 و 22 در میلاد نمایشگاه و فرهنگسرای بهمن روی صحنه می‌روند.

البته این تعداد اجرای پاپ در جشنواره موسیقی فجر تقریبا كم سابقه است و احتمال می‌رود كه علت امر بیشتر به مسائل اقتصادی مربوط باشد؛ چراكه در اصل حضور بخش پاپ در این رویداد جبران كاستی‌های بودجه جشنواره است و البته جشنواره موسیقی فجر نیز عمدتا با مشكلات اقتصادی رو به رو بوده است و شاید این امر تاحدودی بتواند به پیشبرد آن كمك كند.

و اما نكته مهم این دوره از برگزاری جشنواره موسیقی فجر، توجه ویژه به بخش بانوان است؛ زیرا در دوره‌های مختلف بعضا شاهد حذف بخش زنان به بهانه‌های مختلف بودیم. حال اما در این دوره پنج گروه در سالن تالار وحدت روی صحنه می‌روند. در این دوره هر گروه از بخش بانوان طی پنج روز جشنواره هر روز ساعت 14:30 سانسی جداگانه در تالار وحدت برای اجرا دارند.
هنرمندان از كشورهای هندوستان، بلژیك، عراق، ارمنستان، افغانستان، ازبكستان، تاجیكستان و هلند در تالارهای پایتخت به هنرنمایی می پردازند.

سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به همت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران با همكاری بنیاد رودكی به دبیری رضا مهدوی از 23 تا 28 بهمن امسال در بخش‌های رقابتی (جایزه باربد) و غیررقابتی همزمان در تهران و استان‌های دیگر برگزار می شود.

دسترسی سریع