به مناسبت سالروز تولد دكتر شریعتی

دكتر علی شریعتی به مناسبت سالروز زادروز او

1401/09/02
|
11:22

علی شریعتی مَزینانی، مشهور به دكتر علی شریعتی (زادهٔ 2 آذر 1312 در روستای كاهك، سبزوار – درگذشتهٔ 29 خرداد 1356 در ساوت‌همپتون، انگلیس) نویسنده و جامعه‌شناس و پژوهشگر دینی است.

علی شریعتی بر خلاف دیگر جوانان علم و آگاهیش به آموخته هایش در دوره دبیرستان و دانشسرا محدود نمی شد، وی با شوقی بسیار در محضر پدر فاضلش به كسب علم واقعی پرداخته و در آن سن وسال به آگاهی های چشمگیر دست یافته بود كه تحصیلات درسی اش اعتبار چندانی در برابر آن آموخته ها نداشت.

علی شریعتی با پایان كار دانشسرا به آموزگاری پرداخت و به كلاس درس قدم گذارد و به كاری پرداخت كه در تمامی دوران زندگی كوتاهش سخت به آن شوق داشت و با ایمانی خالص با تمامی وجودش آنرا دنبال كرد.

علی شریعتی در سال 1334 به دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشكده مشهد وارد گشت و رشته ادبیات فارسی را برگزید. سال 1335 سالی است كه با آن مرحله خاصی در زندگی علی شریعتی آغاز می شود. در این سال علی همسری برمی گزیند و با یكی از همكلاسان خود بنام، پوران شریعت رضوی ازدواج می كند.

علی شریعتی ازآن تاریخ با بهره مند بودن از صمیمیت فداكاری، گذشت و جنبه های انسانی همسرش، دغدغه خاطری از بابت زندگی خانوادگی نداشت تا جائی كه عمده بارمسئولیت زندگی بر دوش همسر فداكارش بود.

علی شریعتی در طول مدت تحصیل در دانشكده ادبیات با علاقه ای خاص به كار تحقیق و پژوهش در زمینه های مختلف پرداخت و دست به انتشار آثاری چون، ترجمه ابوذرغفاری، ترجمه نیایش اثرالكسیس كارل و یك رشته مقاله های تحقیقی در این زمینه همت گماشت. این همه معرف خصوصیات روحی و جهت فكری ودقت و ارزش كارهای تحقیقاتی جوانی بود كه هیچگاه از تفكر، خلق و آفرینش بازنایستاد.

مرگ دكتر علی شریعتی
دكتر علی شریعتی در 25 اردیبهشت ماه 1356 تهران را به سوی اروپا ترك گفت به این امید كه به زودی با پیوستن همسر و فرزندانش ، به او دوران جدیدی از زندگیش را آغاز كند و بتواند به خلق آثاری بیشتر، قوی تر و روشنگرتر بپردازد.

سرانجام روز یكشنبه 29 خرداد ماه 1356 فرا رسید. در آن روز دوستان دكترعلی شریعتی ضمن آنكه شاهد سیمای آرام و لبخند صمیمی و همیشگی او بودند، به خوبی احساس می كردند كه نوعی شادی توام با انتظار و تشویش وجود آن مرد بزرگ را در بر گرفته است.

آثار دكتر علی شریعتی


با مخاطب‌های آشنا

خودسازی انقلابی

ابوذر

بازگشت

فاطمه، فاطمه است

ما و اقبال

تحلیلی از مناسك حج

شیعه

نیایش

تشیع علوی و تشیع صفوی

جهت‌گیری طبقاتی در اسلام

تاریخ تمدن (2جلد)

هبوط در كویر

تاریخ و شناخت ادیان (دو جلد)

اسلام‌شناسی (درس‌های حسینهٔ ارشاد) (سه جلد)

حسین وارث آدم

چه باید كرد؟

زن

مذهب علیه مذهب

جهان‌بینی و ایدئولوژی

انسان

انسان بی‌خود

علی حقیقتی بر گونه اساطیر

بازشناسی هویت ایرانی اسلامی

روش شناخت اسلام

میعاد با ابراهیم

اسلام‌شناسی (سخنرانی‌های دانشگاه مشهد)

ویژگی‌های قرون جدید

هنر

گفتگوهای تنهایی (دو جلد)

امت و امامت

نامه‌ها

آثار گونه‌گون (دو جلد)

آثار جوانی (دو جلد)

دسترسی سریع