صحبت از موسیقی كلاسیك در برنامه نیستان

در برنامه نیستان اول آذر 1401 در مورد هایدن پدر سمفونی جهان صحبت شد.

1401/09/02
|
12:42

هایدن موسیقیدان بزرگ و مشهور دوران كلاسیك است كه بیشتر به خاطر سمفونی های خاص خود شهرت دارد. یوزف هایدن متولد 31 مارس سال 1732 در كشور اتریش است. از او با نام ابداع گر سمفونی و چهارنوازی سازهای زهی یاد می‌شود. به همین علت به او «پدر سمفونی» و «پدر كوارتت زهی» می‌گویند. هایدن استاد موسیقی دان بزرگی چون بتهوون بود و همچنین در آینده افرادی چون شوبرت، كندلسون و برامس را تحت تاثیر شیوه ی او قرار گرفتند.

از مشهورترین آثار او می‌توان به سمفونی های دوازده گانه او اشاره كرد. این سمفونی ها را با نام سمفونی لندن هم می‌شناسند. او با خلق این مجموعه آثار نقطه عطفی در تاریخ موسیقی كلاسیك به وجود آورد.

زندگینامه هایدن
پدر هایدن، فردی مذهبی و سخت گیر بود. به همین علت از دوران كودكی او را به به گروه های آواز مذهبی كلیسا می‌فرستاد. اما در همان مكان سرپرست موسیقی كلیسای وین متوجه استعداد و نبوغ نهفته در وجود این موسیقی دان كوچك می‌شود و او را به همراه خود به پایتخت اتریش یعنی «وین» می‌برد.

هایدن در سن نوجوانی زندگی خود را با تدریس موسیقی می‌گذراند. حتی در همین سن معلم خصوصی بسیاری از اشراف زادگان پایتخت شده بود.
هایدن حدود 30 سال در مجارستان زندگی كرد و فقط زمستان ها به وین می‌رفت. در همین سفرها بود كه با موتسارت آشنا شد. آنان در مدت زمان كوتاهی با هم صمیمی شدند و ساعت ها در كنار یكدیگر به گفت و گو درباره موسیقی می‌پرداختند. موتسارت بعد ها اعتراف كرد كه هایدن و كارل فیلیپ باخ (فرزند یوهان سباستین باخ) بهترین موسیقی دانان حال حاضر هستند و او از همنشینی با هایدن نكات بسیار زیادی آموخته است.
به طور كلی آثار هایدن شامل این موارد هستند:
104 سمفونی از جمله سمفونی مشهور شماره 94 (شگفتی)
83 كوارتت زهی
123 قطعه موسیقی مجلسی
52 سونات پیانو
اوراتوریوی آفرینش
6 كوارتت برای فلوت و سازهای زهی
6 سونات برای فلوت، ویولن، ویولنسل
3 پیانو تریو
6 كوارتت اپوس 1 (1759/ 1757)
6 دیوِرتیمنتو (كوارتت) اپوس 2 (1762/1760)
14 مَس

دسترسی سریع