تجلیل از ده عمان پژوه در اختتامیه همایش بین المللی عمان سامانی

اختتامیه همایش بین‌المللی میرزا نوالله عمان سامانی شامگاه، 13 مرداد با حضور نماینده، ولی فقیه در استان، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی كشور، مدیر رادیو فرهنگ و تعدادی از شاعران آیینی و عمان‌پژوهان داخل و خارج از كشور در شهركرد برگزار شد.

1401/05/15
|
11:19

اختتامیه همایش بین‌المللی میرزا نوالله عمان سامانی شامگاه، 13 مرداد با حضور نماینده، ولی فقیه در استان، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی كشور، مدیر رادیو فرهنگ و تعدادی از شاعران آیینی و عمان‌پژوهان داخل و خارج از كشور در شهركرد برگزار و از رادیو فرهنگ‌پخش شد.


عمان؛ شخصیتی حوزوی
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی نكونام، نماینده، ولی فقیه در استان و امام‌جمعه شهركرد در این مراسم با اشاره به اینكه عمان سامانی در بازروایی حماسه عاشورا شخصیتی بی‌بدیل و بی‌نظیر به‌شمار می‌رود، اظهار كرد: آنچه عمان سامانی به آن ورود كرده در سطح خود بی‌نظیر است.

نكونام ادامه داد: عمان سامانی ظرفیت عظیمی بوده كه ناشناخته است، زیرا این شخصیت حماسه عاشورا را به زیبایی ترسیم كرده، بنابراین باید غفلت‌هایی كه در زمینه این ظرفیت عظیم وجود داشته، جبران شود كه امید است این همایش آغازی برای جبران گذشته باشد.

نكونام گفت: مرحوم عمان كه از شهر ادب و فرهنگ و چهره‌های ادبی، اهل دانش و بینش یعنی سامان بوده از چند اصالت برخوردار است كه باید مورد توجه و پژوهش قرار گیرد.

امام‌جمعه شهركرد ادامه داد: عمان شخصیتی حوزوی است، یعنی پس از تحصیلات اولیه مكتب‌خانه برای ادامه تحصیل وارد حوزه علمیه اصفهان شد كه در آنجا به موقعیت‌های علمی قابل تأمل دست یافت تا جایی كه به تدریس لمعه مشغول می‌شود، به این ترتیب عمده دستاورد‌های ملكوتی علوم اهل‌بیت بر جان و دل این حكیم نشسته و نورانیت از دل و جان او تراوش می‌كند.

اصالت‌های شخصیت عمان سامانی

وی اصالت خانوادگی را از جمله اصالت‌های برجسته عمان سامانی برشمرد و تصریح كرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد این عارف در خانواده‌ای اصیل و محب اهل‌بیت (ع) رشد كرده است. اهمیت مسئله خانواده در اینجاست كه امروز دشمنان نه تنها در مقام مخدوش كردن بلكه از میان بردن اركان خانواده‌اند، امروز حیوانات جایگزین فرزند شده و ازدواج و فرزندآوری را مخدوش كرده است كه این خطر جدی باعث خواهد شد تا جامعه از وجود عمان‌ها محروم شود.

نماینده، ولی فقیه در استان اصالت ایمانی، معرفت توحیدی و اخروی، ولایی و اهل‌بیتی بودن، تلاش برای خوش عاقبتی را از دیگر اصالت‌های عمان سامانی برشمرد و گفت: نگاه تحسین برانگیز این شخصیت، قابلیت الگوبرداری دارد.

لزوم شناسایی و حمایت از مفاخر استانی

در ادامه محسن حسین میرزایی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار كرد: نكوداشت عمان سامانی شاعر گرانقدر، نكوداشت فرهنگ عاشورایی است، عمان را به عاشورایی بودن و حسینی بودن می‌شناسیم.

حسین‌میرزایی افزود: برای زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا، یاد این شاعر گرانقدر را باید گرامی بداریم، نكوداشت عمان سامانی یادآور این است كه مردم ایران اسلامی و استان حسینی و عاشورایی هستند.

وی با تأكید بر اینكه آئین نكوداشت عمان سامانی یكی از مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی و ادبی در چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود، بیان كرد: فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص این شاعر، افتخار بزرگی برای مردم استان و فرهنگ دوستان است، باید برگزاری این همایش در استان با تشكیل یك دبیرخانه به‌صورت دائمی شود.

حسین‌میرزایی بیان كرد: شاعران آئینی بسیاری همانند عمان سامانی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد كه با شناسایی این شاعران و فرهنگ دوستان باید برای حمایت از آن‌ها تلاش كرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌های متعدد برای پژوهش‌های علمی و فرهنگی در خصوص شاعر گرانقدر عمان سامانی، گفت: باید در اجرای این تفاهم‌نامه‌ها تلاش كرد تا عمان سامانی را به نسل جدید بشناسانیم.

شكل‌گیری دبیرخانه دائمی عمان سامانی در دانشگاه شهركرد
یاسر پیرعلی، سرپرست دانشگاه شهركرد گفت: تاكنون در حوزه علوم انسانی كار فاخری صورت نگرفته بود كه این همایش مقدمه‌ای برای این امر بود؛ امید است بتوان دانشجویانی از كشور‌های اسلامی جذب كنیم و این فرایند را ادامه دهیم.

به گفته وی، در كنار این همایش، مذاكرات خوبی صورت گرفت، به طوری‌كه قرار است ترجمه عربی گنجینة‌الاسرار عمان سامانی آغاز و پس از چاپ در نجف اشرف و بر سر مقبره این شاعر فقید از آن رونمایی شود.

سرپرست دانشگاه شهركرد ادامه داد: با كمك انجمن مفاخر ایران برای شناسایی مفاخر و چهره‌های برجسته همكاری‌های لازم انجام خواهد شد، همچنین طی رایزنی‌های صورت گرفته، ظرفیت لازم برای جذب دانشجویان كشور‌های خارجی از جمله هند و پاكستان در دانشگاه شهركرد فراهم می‌شود.

وی تأكید كرد: باید دبیرخانه دائمی عمان سامانی شكل گیرد، زیرا پرداختن به مفاخر و الگوسازی از آن‌ها جزو وظایف ذاتی دانشگاه بوده تا جریان‌سازی فرهنگی در سطح استان شكل بگیرد.

در این آیین، با حضور رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی كشور و تعدادی از مسئولان استانی، از محمدعلی آذرشب، ملك‌محمد مسعودی، همایون علیدوستی، مسعود نمازی بروجردی، مهرپویا صفار، محمدتقی گنجعلی، جمشید مردانی، یاسر پیرعلی، یوسف افشارنیا، شاه منصور شاه میرزا خواجه اف، رضا ریاحی و عباس قنبری عدیوی اساتید برتر عمان‌پژوهی و دست‌اندركاران با اهدای تندیس عمان‌پژوهی تجلیل شد.

همچنین، از تابلوفرش بیانات مقام معظم رهبری در وصف سامان و عمان سامانی رونمایی شد.
دسترسی سریع